Adrian Nastase: Puterea a transformat Parlamentul intr-o anexa a Guvernului si Presedintiei

OANA VOINEA Presedintele Camerei Deputatilor, Adrian Nastase, a prezentat ieri, la Palatul Parlamentului, bilantul activitatii forului legislativ pe anul 2005

. Lasand deoparte amanuntele tehnice, Adrian Nastase a inceput conferinta de presa analizand modul in care strategia Puterii privind schimbarea celor doi presedinti ai Camerelor a influentat negativ atat activitatea, cat si imaginea Parlamentului. Adrian Nastase a acuzat Puterea ca a transformat Parlamentul din “pilon al democratiei” intr-o anexa a Guvernului si Presedintiei, un fel de “sac de antrenament” pentru Putere. Presedintele Camerei Deputatilor a explicat ca, in acest an, a existat o situatie speciala, deoarece s-au conturat trei centre de putere, pe un model pe care coalitia de guvernare “a incercat sa-l impuna” si in contextul in care “activitatea parlamentara a debutat cu un santaj al lui Traian Basescu la adresa parlamentarilor PC si UDMR”. “S-a dorit sa se asocieze puterea prezidentiala cu PD, Guvernul cu PNL si Parlamentul cu PSD. In acest fel, liberalii ar fi trebuit sa poarte povara guvernarii, noi - povara unor crize parlamentare, iar democratii - laurii succesului. Nu s-a dorit ca Parlamentul sa faca nota discordanta intre puterile statului in ceea ce priveste soliditatea si credibilitatea, intr-un an al esecurilor, al crizelor si scandalurilor”, a spus Adrian Nastase. In opinia lui Nastase, hotararea Puterii de a schimba cu orice pret sefii Camerelor a fost motivul din cauza caruia “o parte din activitatea Parlamentului s-a desfasurat absolut haotic”. “Pe 10 august, in plina criza a inundatiilor, liderii Coalitiei au hotarat schimbarea presedintilor Consiliilor Judetene si a celor doua Camere. Nu s-a obtinut nimic! A dus insa la ideea ca Parlamentul ar reprezenta o institutie de lux, o anexa a Puterii, o anexa a Guvernului si Presedintiei, care este manipulata”, a explicat presedintele Camerei Deputatilor. Aceasta “lupta de gherila” pentru schimbarea presedintilor celor doua Camere a fost folosita si pentru a bloca Legislativul in exercitarea unui control real asupra Puterii. “In Romania s-a stabilit ca serviciile de informatii sa fie puse sub controlul Parlamentului. Practic, din ultimele constructii se incearca scoaterea de sub control parlamentar a serviciilor de informatii, ceea ce ar fi foarte grav. Fara o institutie puternica a Parlamentului, evident, Romania ar risca sa intre intr-o zona a unui stat politienesc”, a mai aratat Nastase. Totodata, Adrian Nastase a catalogat declaratiile premierului Calin Popescu Tariceanu, potrivit carora presedintele Senatului si al Camerei Deputatilor nu ar merita aceste functii, drept insolente si neelegante.“M-a deranjat faptul ca premierul Tariceanu a afirmat ca Adrian Nastase si Nicolae Vacaroiu nu merita sa fie presedintii celor doua Camere. Este un comentariu insolent. Pot sa accept ca Tariceanu, dupa ce a ajuns premier in baza negocierilor de culise ale lui Traian Basescu, este nemultumit de faptul ca Alianta nu are conducerea celor doua Camere. Nu cred ca el isi poate permite sa spuna daca dl Vacaroiu sau eu meritam sau nu sa fim presedinti”, a replicat presedintele Camerei Deputatilor. Nastase a fost deranjat de afirmatiile conform carora “s-ar fi legat cu lanturi de scaun”: “Nu stiu daca eu m-am tinut mai tare de scaunul de presedinte al Camerei Deputatilor decat s-a tinut Calin Popescu Tariceanu de acela de premier”.Presedintele Camerei l-a asigurat pe Tariceanu ca va fi “un foarte bun presedinte de Camera pentru Guvern”. Rebranding Adrian Nastase s-a aratat nemultumit de imaginea Legislativului, gradul de incredere in Parlament scazand dramatic de la inceputul anului. Acesta a spus ca primul an de mandat pentru Parlament a fost “sub asteptari”, pentru ca nu s-a reusit rezolvarea unor lucruri in ceea ce priveste relatia cu cetatenii, relatiile intre Putere si Opozitie sau dialogul cu mass-media. “La inceputul anului, Parlamentul avea o imagine mult mai buna, nivelul de incredere era de aproximativ 50%, dar a scazut in cateva luni la aproape jumatate, 22-24%”, a spus presedintele Camerei. Pentru imbunatatirea imaginii Parlamentului se doreste si realizarea unui studio de televiziune care sa transmita de la sedintele Parlamentului, din plen, comisii si chiar din Biroul Permanent. Adrian Nastase a precizat ca a rugat Clubul Roman de Presa sa colaboreze cu Parlamentul la realizarea acestui proiect. “Vrem sa oferim posibilitatea ca oamenii sa vada efectiv ceea ce facem si sa responsabilizam si parlamentarii nostri”, a spus Adrian Nastase, adaugand ca daca acest proiect s-ar fi realizat mai din vreme, “multe din lucrurile care s-au intamplat nu s-ar fi intamplat” si probabil ca imaginea Parlamentului ar fi fost alta.
Data publicãrii: 22 Dec 2005 - 06:49

Link ºtire