Primaria Capitalei plateste fostelor ICRAL zeci de miliarde de lei [1]

Primaria Capitalei arunca anual zeci de miliarde de lei în bugetele privatizate ale fostelor ICRAL (întreprinderi de constructii, reparatii si administrare locativa), comisioane date prin acte aditionale, pentru activitatea pe care ar trebui sa o desfasoare Administratia Fondului Imobiliar (AFI)

. Fostele ICRAL s-au privatizat în mare fuga, imediat dupa 1989, pricopsindu-se cu sedii de vis, în zone cautate ale orasului si beneficiind de toate ?scaparile? legislative de atunci si devenind unici detinatori ai arhivelor proprietatilor municipale.
Un control recent al Curtii de Conturi a scos la iveala faptul ca, desi primaria are o administratie cu 300 de oameni pentru gestionarea fondului imobiliar, aceasta transfera anumite activitati unor societati private, contra unor comisioane negociate între parti pe baza de ?privit în ochi?. Ocolind litera si spiritul legilor în vigoare, conducerea AFI a încredintat ICRAL-urilor executia prestarilor de servicii fara ca aceasta operatiune sa fie rezultatul aplicarii uneia dintre procedurile legale prevazute la art. 9(1),  Ordonantei de Urgenta privind achizitiile publice. Mai exact, pentru activitati pentru care a fost, de fapt, înfiintata, conducerea AFI prefera sa-si plateasca prietenii de la ICRAL-urile privatizate: Cotroceni SA (comsion 11,278%), Foisor (comision 10,278%), Orizont (comision 11,817%), Rom Vial (8,249%) si Titan (11,729%). In total, cele cinci societati au încasat în urma cu un an 15 miliarde de lei din banii publici, pentru a lucra în locul AFI. Asta, fara a pune la socoteala sutele de mii de lei încasate de firmele private de la fiecare cetatean pentru a-i da o informatie legala, ceruta de diverse acte normative cu privire la locuinta acestuia. Sefii Directiei Juridice din Primaria Capitalei se plang si ei ca, de multe ori, nu pot obtine acte extrem de necesare în dosarele de revendicare pentru ca nu are baza legala pentru plata sumelor enorme cerute de fostele ICRAL.

Prietenii icralisti ai conducerii AFI sunt si primii care identifica locuintele - proprietate a primariei - ramase libere, dar nu le comunica autoritatilor locale spre a fi repartizate celor care au nevoie de ele. In multe cazuri, la întelegere cu angajati ai AFI, fostele ICRAL aranjeaza schimburi de locuinta pentru disperati sau oameni cu bani sau bine pozitionati care sunt dispusi sa dea bani pentru a locui decent.
De altfel, tot AFI este cea care l-a tras pe Traian Basescu în circul mediatic legat de casa din str. Mihaileanu, care era tinuta sa fie data ?la pont?. Ramane de vazut daca oamenii de la Curtea de Conturi depind în vreun fel de potentatii imobiliari ai Capitalei sau vor aplica legea pentru recuperarea prejudiciului.

Publicat de : Titus Liviu VULPE
Data publicării: 20 Dec 2005 - 06:28

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=13115&titlu=Primaria_Capitalei_plateste_fostelor_ICRAL_zeci_de_miliarde_de_lei