Traian Basescu, la 12 luni de la castigarea alegerilor prezidentialeUn an de mandat plin de evenimente

Traian Basescu a implinit ieri un an de cand a fost ales presedinte al Romaniei

. Pe 12 decembrie 2004, cand a avut loc al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidentiale, nimeni nu s-a putut pronunta in privinta unui castigator cert, scorul intre cei doi candidati, Traian Basescu si Adrian Nastase, fiind 50%-50%, informeaza Rompres. A doua zi, Traian Basescu a fost declarat castigatorul alegerilor prezidentiale de catre Biroul Electoral Central (BEC), devenind al treilea presedinte al Romaniei dupa Revolutia din decembrie. Candidatul Aliantei PNL-PD la presedintie obtinea 51,23% din voturile valabil exprimate (reprezentand 5.126.794 voturi), iar contracandidatul sau din partea PSD, Adrian Nastase - 48,77% (reprezentand 4.881.520 voturi). S-au prezentat la urne la cel de-al doilea tur de scrutin 10.112.262 de cetateni cu drept de vot, reprezentand 55,21% din numarul total al alegatorilor. In calitate de presedinte ales, Traian Basescu si-a prezentat prioritatile mandatului de sef al statului, cea mai importanta fiind la acel moment "formarea unei majoritati care sa permita abordarea cu toata forta a procesului de integrare in Uniunea Europeana". Traian Basescu considera ca integrarea in UE este "o obligatie extrem de mare si de dificila, care nu poate fi realizata decat de un guvern cu o puternica sustinere parlamentara". Principalul obiectiv pentru intreaga durata a mandatului prezidential anuntat de Traian Basescu la acea vreme a fost "realizarea coagularii natiunii romane in atingerea unor obiective majore - diminuarea saraciei, scoaterea institutiilor statului de sub influenta politica". Problema coruptiei la nivel inalt, printre prioritati In calitate de presedinte al Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, Traian Basescu spunea ca va introduce in Strategia de aparare a Romaniei problema coruptiei la nivel inalt, care va fi echivalata cu "o amenintare la adresa sigurantei nationale". Presedintele ales isi propunea restabilirea demnitatii romanilor si se pronunta pentru o societate civila puternica, definind-o ca pe "un sistem de alerta timpurie pentru problemele care apar in societate". Traian Basescu a declarat ca, in calitate de sef al statului, va garanta ca in Romania "presa va redeveni libera". "Orice stat si orice lideri politici care iau libertatea presei se pregatesc pentru pasul urmator, acela de a lua libertatea poporului", a spus Traian Basescu in prima sa conferinta de presa dupa scrutinul prezidential. Presedintele Traian Basescu va prezenta la sfarsitul acestei saptamani, imediat dupa reuniunea Consiliului European de iarna de la Bruxelles, bilantul primului an de mandat. Cu doar cateva zile inainte ca seful statului sa implineasca un an de la investirea in functie, acesta se va adresa natiunii, de la Palatul Cotroceni, prilej cu care va prezenta atat realizarile acestui an, cat si prioritatile pentru 2006. Este primul bilant pe care Traian Basescu il face in cel dintai an de mandat. Inundatii, greve, criza jurnalistilor rapiti in Irak, gripa aviara... Primul an de mandat la Cotroceni al presedintelui nu a fost unul lipsit de evenimente. Autoritatile de la Bucuresti s-au confruntat inca de la inceputul lui 2005 cu inundatii in vestul tarii, apoi, la sfarsitul lui martie, aparea criza celor trei jurnalisti romani rapiti la Bagdad timp de aproape doua luni. Traian Basescu s-a implicat in gestionarea inundatiilor care au afectat estul Romaniei si s-a dus personal, de peste zece ori, la podul rupt de la Maracineni ce facea legatura intre Moldova si sudul tarii si care fusese afectat de viiturile din vara. La sfarsitul lunii august, presedintele Basescu avertiza Executivul de posibilitatea ca in jurul acestuia sa apara o serie de grupuri de interese. Imediat se isca scandalul demisiei premierului Calin Popescu-Tariceanu si revenirea acestuia asupra deciziei de a renunta la functie si, implicit, de a mai fi organizate in acest an alegeri anticipate. Seful statului spunea atunci ca momentul era ratat, cum ratata era si schimbarea presedintilor celor doua camere ale Parlamentului, social-democratii Nicolae Vacaroiu si Adrian Nastase. In toamna este depistata gripa aviara in Romania si existenta in zona Deltei a virusului H5N1, fapt ce a impus instaurarea carantinei. De asemenea, apare epidemia de rujeola in randul copiilor. Presedintele Traian Basescu a fost nevoit sa intervina, tot in aceasta toamna, pentru rezolvarea grevei cadrelor didactice care au protestat timp de aproape patru saptamani fata de fondurile insuficiente alocate la acea data invatamantului in bugetul pe 2006 si fata de salariile prea mici ale cadrelor didactice. Pe langa toate acestea, Palatul Cotroceni s-a confruntat cu demisia sefei Cancelariei Prezidentiale, Elena Udrea, care a iscat, dupa plecarea sa, un scandal legat de telefonul dat de primul-ministru procurorului general in cazul omului de afaceri Dinu Patriciu.Seful statului a lansat in cursul acestui an si dezbateri privind reformarea sistemului legislativ romanesc prin trecerea de la Parlamentul bicameral la cel unicameral si la votul uninominal. Anul 2005, primul din cei cinci ani din acest mandat al lui Traian Basescu, a vizat o politica externa activa, bazata pe obiectivul de integrare a tarii noastre in structurile europene la data stabilita - 1 ianuarie 2007. A trecut un an de cand Traian Basescu este presedintele Romaniei. Initial, Basescu intentiona sa prezinte acest bilant in cursul zilei de ieri, cand se implineste exact un an de la turul doi al alegerilor prezidentiale. Intre timp, presedintele ... s-a razgandit si a decis, potrivit unor surse oficiale sa includa in documentul de bilant si rezultatele summit-ului Uniunii Europene.
Data publicării: 13 Dec 2005 - 07:43

Link știre