O varianta pur romaneasca“Closca si puii ei de aur!”

Laurentiu Dumitrescu Au aparut in ultima vreme noi valente ale relatiei sine qua non dintre jucator si antrenor

. Jucatorul ramane factorul principal, atat in fotbal, cat si in celelalte sporturi de echipa. Nici el nu se poate realiza insa pe deplin de unul singur, pentru ca inca n-am auzit de fotbalisti autodidacti. De aceea, un rol de prim ordin il constituie si profesorul, in cazul nostru antrenorul. Cand relatia dintre cei doi se dezvolta armonios, iar antrenorul stapaneste grupul (profesorul, clasa) indiscutabil ca apar si rezultatele. In momentul cand se produce un scurt-circuit in aceasta relatie, incet-incet sau chiar brusc apare disfunctionalitatea, chiar ruptura. Iata un exemplu foarte recent si care a facut deja inconjurul lumii fotbalului. Se spune, eu unul nu stiu daca-i chiar asa, ca in varful piramidei celor mai bogate cluburi din lume s-ar afla Manchester United. Bugetul acestei echipe aflata si in varful performantei este de vreo trei ori mai mare decat al tuturor cluburilor din fotbalul romanesc, Diviziile A si B. Cu toate acestea, miercuri, Manchester n-a reusit sa se califice din grupele Ligii Campionilor. Refluxul acestei echipei a inceput, n-o sa va vina a crede, din momentul cand in vestiarul echipei marele Ferguston, sir Alex, l-a lovit cu o gheata de fotbal peste fata pe nu mai putin celebrul David Beckham, conflict in urma caruia sotul frumoasei cantarete Victoria a luat drumul Spaniei. Mai mult, in conditiile unui imens scandal cu suporterii, nu putini, clubul a fost vandut unui bogatas american si iata cum M. U. nu mai poate tine piept lui Chelsea, unde relatia antrenor-jucator functioneaza normal, ca de la pedagog la invatacei, si nu mai poate patrunde usor in elita Ligii Campionilor. Este, indiscutabil, un exemplu, care poate deveni un fel de “carte de invatatura” si pentru cluburile mari, si pentru cele mai marunte. Cum sunt si cele din fotbalul romanesc. In care s-a descoperit si a inceput sa se dezvolte o varianta a relatiei jucator-antrenor, sau viceversa, care a devenit ca un filion de aur. Iata despre ce este vorba. Toti pentru unul... Celebra formula a muschetarilor se potriveste si unor cluburi de la noi. S-a auzit ca Oleg Protasov vrea sa plece de la Steaua. Blajinul ucrainean n-a avut nici un conflict cu vreun jucator stelist. Nici macar cu Radoi, capitanul cel atotputernic al celor din Ghencea. El spune ca vrea sa plece pentru ca mama lui e bolnav, acolo la Dniepropetrovsk. Asa o fi, ii dorim multa sanatate, dar adevaratul motiv despre care Oleg nu scoate un cuvant sunt banii. Mult mai multi decat castiga de la Gigi Becali. Ca unul, toti jucatorii au sarit si l-au rugat, si-l mai roaga inca, sa nu-i paraseasca, desi cu el in frunte au ratat intrarea in grupele Ligii Campionilor. La fel s-a intamplat si cu Ioan Andone, in “Groapa”, cand s-a pus problema demiterii lui, mai ales dupa infrangerile cu FC Arges si FC National, jucatorii au inceput sa-si ridice glasurile. Mai mult au facut ce trebuia sa faca, au jucat, au batut pe campioana Rusiei, TSKA Moscova, si au castigat derby-ul ultimei etape a turului, cu “Poli” Timisoara. Andone nu-i un blajin ca Protasov, el este insa nu doar antrenorul sever al jucatorilor, ci si prietenul (pedagogul) lor. Relatie benefica performantei. ... unul pentru toti! La aceasta a doua partea a zicerii celebrilor muschetari voiam de fapt sa ajung. A inceput sa faca pui in fotbalul romanesc varianta cand un antrenor pleaca de la o echipa sa-i traga dupa el si pe cei mai buni jucatori ai acelei echipe. Asa ceva nu se poate intampla la un club care are un investitor puternic si mana forte, ei numai la acele unitati din fotbal in care antrenorul a devenit si un fel de finantator al jucatorilor. A fost cazul lui FC National si al antrenorului Cosmin Olaroiu. El a plecat la Timisoara cu sapte dintre jucatorii cei mai buni din Cotroceni. I-a chemat, cum isi cheama closca puii ramasi de izbeliste sau rataciti printre boscheti. La ce rezultat s-a ajuns se vede acum, cand Gheorghe Hagi vrea sa renunte la unii dintre “valorile” din Parcul cu Platani. Mai nou, se pare ca treaba asta, cu closca si puii ei de aur, e pe cale de a se infaptui si cu Dan Petrescu si talentele din Regie. Antrenorul, ofertat de cei de la Wisla Krakovia (pe cati bani nu stim, ca numai la noi sunt secrete contractele), le-a promis lesilor ca va “trage” dupa el si trei dintre cei mai buni jucatori ai Sportului Studentesc, Mazilu, Balan si Lazar. Si probabil ca asa va fi, pentru ca Vasile Siman nu poate plati jucatorilor sumele oferite de Wisla. Lucescu a facut la fel cat timp a antrenat in Turcia, iar la Brescia a constituit, cu ani in urma, o veritabila “legiune romaneasca”. E bine, nu e bine asa? Intr-un fel, da, in alt fel nu, dar mai mult despre asa ceva poate altadata.
Data publicării: 12 Dec 2005 - 05:38

Link ştire