MUTU PREIA FC ARGES [1]

Cu doar trei zile inainte de Adunarea Actionarilor de la FC Arges, care va lua in discutie cooptarea unui nou actionar majoritar in cadrul societatii, Adrian Mutu a anuntat ca este dispus sa investeasca 1,5 milioane de euro in echipa care l-a lansat

. Fotbalistul lui Juventus, crescut si lansat in fotbalul mare de echipa pitesteana, a mai fost aproape de a investi la FC Arges in urma cu cativa ani, cand se oferise sa contribuie cu 500.000 de euro la bugetul clubului. Mutu, a carui avere este estimata la 6-7 milioane de euro, a anuntat ieri ca este gata sa bage 1,5 milioane de euro in clubul pitestean, in schimbul carora ar urma sa primeasca 51% din actiuni. Internationalul roman este asteptat sa soseasca la Pitesti luni, tocmai pentru a participa la Adunarea Generala a Actionarilor. PRIMARUL CONFIRMA Tudor Pendiuc, primarul Pitestiului si totodata un apropiat al fotbalistului, a confirmat ieri ca Adrian Mutu este decis sa preia clubul la care s-a lansat. "Adi Mutu m-a sunat astazi (n.r. - vineri) si si-a manifestat intentia de a cumpara pachetul majoritar de actiuni de la FC Arges. Sunt foarte bucuros. Este o veste extraordinara! FC Arges a gasit investitorul de care avea nevoie: un argesean care, pe deasupra, se mai si pricepe la fotbal. Il asteptam pe Mutu la discutii, pentru a stabili toate amanuntele incheierii tranzactiei", a spus Tudor Pendiuc. BECALI SE RETRAGE Fostul patron al Stelei, Gigi Becali, si vicepresedintele dinamovist, Gigi Netoiu, au fost primii interesati sa cumpere pachetul majoritar de la FC Arges. Ofertele lor au fost respinse de Constantin Nicolescu, presedintele Consiliului Judetean Arges, unul din actionarii clubului. "Sunt bucuros ca Mutu va lua clubul. Acum, eu nici nu mai vreau sa fac o oferta", a anuntat ieri Gigi Becali.
Data publicării: 10 Dec 2005 - 07:27

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12595&titlu=MUTU_PREIA_FC_ARGES