Parchetul a facut recurs impotriva hotararii de contopire a pedepselor lui Miron Cozma

Parchetul de pe langa Curtea de Apel Bucuresti, precum si Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 au facut, ieri, la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), recurs impotriva hotararii Curtii de Apel Bucuresti de contopire a pedepselor lui Miron Cozma pentru subminarea puterii de stat pronuntata in dosarul mineriadei de la Costesti cu cea cu aceeasi infractiune comisa in timpul evenimentelor din 1991 si pentru care a fost gratiat

. Pe de alta parte, intrebat de ziaristi daca a facut cerere de contestatie la executarea pedepsei si nu de contopire a condamnarilor pentru a evita un spor de pedeapsa, avocatul lui Miron Cozma, Viorel Dumitrescu, a spus ca fostului lider al minerilor din Valea Jiului nu i se mai putea da un spor. Viorel Dumitrescu a precizat ca lui Miron Cozma deja i s-a aplicat un spor de pedeapsa de trei ani, ajungandu-se astfel la o pedeapsa de 18 ani pentru faptele comise in timpul evenimentelor din 1991. Avocatul lui Miron Cozma a declarat ca dosarul clientului sau este atipic pentru ca este vorba despre o contopire a pedepsei de zece ani privind mineriada de la Costesti cu cea de 18 ani si, totodata, de o contestatie la executarea pedepsei, ce presupune luarea in calcul a detentiilor preventive. Parchetul considera ca detentiile preventive de 1 an si 6 luni in perioada 10 ianuarie 1997- 9 iulie 1998 ar fi fost luate in calcul de doua ori de catre Curtea de Apel Bucuresti. Intrebat, de asemenea, cand va face cerere de eliberare conditionata a lui Miron Cozma, Viorel Dumitrescu a mentionat ca o va formula dupa ce va afla hotararea instantei supreme. Avocatul a apreciat ca eliberarea lui Miron Cozma de sarbatori este discutabila pentru ca solicitarea de eliberare conditionata trebuie sa mearga la judecatorie si poate fi atacata cu recurs in termen de zece zile. Pe de alta parte, Viorel Dumitrescu s-a referit la lipsa calitatii procesuale a Asociatiei Victimelor Mineriadelor 1990-1991. In schimb, consilierul juridic al acesteia, Serafim Istrate, a sustinut contrariul pe baza unui ordin ce prevede ca asociatiile au calitate procesuala activa. Mai multi membri ai Asociatiei Victimelor Mineriadelor 1990-1991 au protestat in fata instantei supreme, nemultumiti de “neobrazarea lui Miron Cozma care vrea sa fie pus in libertate fara sa isi execute intreaga pedeapsa pentru care a fost gasit vinovat”, a declarat presedintele asociatiei, Viorel Ene. De asemenea, el si-a exprimat nemultumirea ca ICCJ a admis cererea de preschimbare a termenului initial fixat pentru acest proces, 27 ianuarie, cu termenul de vineri. Totodata, presedintele asociatiei si-a exprimat indoiala privind corectitudinea procesului de la ICCJ, avand in vedere ca institutia este condusa de catre judecatorul Nicolae Popa “uns in functie de catre fostul presedinte Ion Iliescu”. Viorel Ene a adaugat ca joi a avut o audienta la Cotroceni si ca i-a transmis presedintelui Traian Basescu o scrisoare deschisa prin care isi arata nemultumirea si surprinderea privind “numirea in functia de sef al SPP a tortionarului Lucian Pahontu”. In acelasi document, asociatia sustine ca procurorul Dan Voinea “se face ca il ancheteaza pe Ion Iliescu in dosarul Mineriada 1990”. Instanta suprema a ramas in pronuntare in acest dosar.
Data publicării: 10 Dec 2005 - 06:15

Link ştire