Masina de stiri - Pagina 2

Baza de date cu armamentul din tara Inspectoratul General al Politiei Romane va avea, pana la sfarsitul anului viitor, un sistem informatic de evidenta a armelor si munitiilor, pentru care se vor investi aproximativ 800 mii euro

. Comisarul-sef Niculae Marinescu, seful Directiei Arme, Explozivi si Substante Toxice (DAEST) din cadrul IGP, a declarat ca Registrul National de Arme se adreseaza Politiei, dorindu-se o evidenta foarte clara a tuturor categoriilor de arme si a persoanelor care le detin. De asemenea, sistemul faciliteaza transferul de date referitoare la armele aduse in Romania. Gheorghe Tofan, urmarit pentru santaj Procurorii DNA au inceput urmarirea penala fata de administratorul SC Tofan Grup si SC Danubiana, Gheorghe Tofan, pentru santaj si trafic de influenta in acelasi dosar cu al procurorului Constantin Gherta. Prezentarea lui Gheorghe Tofan, ieri, la DNA a fost amanata pentru ca avocatii acestuia au cerut un nou termen, care va fi stabilit dupa ce se va solutiona plangerea lui Tofan fata de inceperea urmarii penale. Senator PSD, pentru incriminarea adulterului Senatorul PSD Ioan Chelaru cere incriminarea penala a adulterului, considerand ca „adulterul este egal, in ordinea morala, cu moartea in ordine fizica“. El a dezaprobat ieri decizia recenta a colegilor sai din Comisia juridica de a elimina din Codul penal incriminarea adulterului. Senatorul PSD considera ca adulterul provoaca „de multe ori, mai multa durere decat o corectie fizica“. Intr-o societate diagnosticata ca suferind de o criza profunda de identitate, incriminarea adulterului ar fi o modalitate de constrangere cu „efecte benefice“ asupra modului de comportare a sotilor, sustine Chelaru. (M.V.) UCM, de acord cu Comisia de la Venetia Presedintele Consiliului National al Uniunii Civice a Maghiarilor (UCM), Szilagyi Zsolt, s-a pronuntat, ieri, pentru modificarea legii electorale in conformitate cu recomandarile Comisiei de la Venetia privind proiectul Legii privind statutul minoritatilor nationale. El considera ca recomandarile ar reprezenta raspunsul la carentele semnalate de UCM in mod repetat. Liderul UCM sutine ca analiza Comisiei pledeaza pentru usurarea accesului organizatiilor minoritare la viata publica, prin favorizarea libertatii de asociere cu consecinte in procesul electoral, Szilagy crede ca legile de resort ar trebui sa contina competentele autoritatilor infiintate de lege si ministere sau organe locale ale administratiei de stat. (E.O.) Vinul, ambasador diplomatic Relatiile romano-moldovene vor fi consolidate, la sfarsitul acestei saptamani, printr-o sarbatoare a vinului. Presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, va efectua, sambata, o vizita de lucru la Bucuresti, in cursul careia va avea o intalnire tete-a-tete, la Palatul Cotroceni, cu seful statului roman, Traian Basescu. Dupa ce acum cateva luni bune a contribuit la imbogatirea cramei prezidentiale donand Cotroceniului mai multe mii de sticle cu vin, productie moldoveneasca, Voronin va inaugura, la Bucuresti, impreuna cu omologul sau roman, Festivalul Vinului din Republica Moldova. (M.V.)
Data publicării: 09 Dec 2005 - 05:40

Link știre