ANRC a desemnat cinci companii care vor instala telecentre la sate

Gabriel Botezatu Autoritatea Nationala pentru Reglementare in Comunicatii (ANRC) a desemnat un numar de cinci companii care vor instala telecentre in 33 de localitati din mediul rural, care in prezent au acces redus la servicii de telefonie, informeaza ANRC

. Companiile care au castigat licitatia organizata de ANRC sunt SC Euroweb Romania SA, SC Mobifon SA, SC Orange Romania SA, SC Romtelecom SA si Societatea Nationala de Radiocomunicatii SA. Aceste telecentre vor deservi un numar de circa 41.000 de persoane cu domiciliul in mediul rural. SC Euroweb Romania SA va instala un telecentru in judetul Giurgiu, SC Mobifon SA va instala 11 telecentre in judetele Caras Severin, Cluj, Dambovita, Giurgiu, Suceava, Valcea si Vaslui, SC Orange Romania SA va instala trei telecentre in judetele Bihor, Brasov si Dambovita, SC Romtelecom SA va instala noua telecentre in judetele Arad, Dolj, Olt, Satu Mare, Teleorman si Valcea, iar Societatea Nationala de Radiocomunicatii SA va instala noua telecentre in judetele Covasna, Dambovita, Harghita, Maramures, Olt, Salaj, Suceava, Timis si Tulcea. Telecentrul este un spatiu public (o incapere) dotat cu cel putin doua aparate telefonice, doua calculatoare, un fax, pe care toti locuitorii satului/comunei respective le pot folosi pentru a comunica in situatii de urgenta sau pur si simplu pentru a tine legatura cu familia sau partenerii de afaceri. Costul instalarii, peste 1 milion RON Costul net al instalarii acestor 33 de telecentre se ridica la 1.113.483,52 RON, suma care va fi acoperita de ANRC din fondul de serviciu universal. Costul instalarii si mentinerii in functiune timp de trei ani a fiecarui telecentru, stabilit in urma licitatiei, este de 33.741,92 RON, adica 9.276 euro. Costul pentru fiecare localitate este diferit (in functie de tehnologia utilizata si de distanta fata de ultimul punct al retelei furnizorului desemnat). Suma necesara instalarii fiecarui telecentru urmeaza a fi virata, la cerere, furnizorului de serviciu universal, dar numai dupa instalarea si punerea in functiune a telecentrului, conform regulilor mecanismului de compensare stabilit de ANRC. Telecentrul va functiona pe o perioada de cel putin trei ani dupa care, in cazul in care proiectul si-a dovedit utilitatea, primaria poate continua administrarea telecentrului, echipamentele din telecentru intrand in proprietatea primariei. In prezent, in Romania functioneaza doar cinci telecentre.
Data publicării: 07 Dec 2005 - 06:37

Link știre