Prea putini romani au raspuns chemarii prezidentiale ?sub steag? [1]

La Alba Iulia, puterea si opozitia si-au împartit statuile Cele mai ample manifestari au avut loc la Alba Iulia

. Cateva mii de oameni s-au adunat, ieri, la festivitati. Au fost si politicienii de la Bucuresti, în frunte cu premierul Tariceanu. Traian Basescu a ramas în Capitala. De Unire, puterea si opozitia au fost tot dezbinate: pesedistii au decis sa depuna de unii singuri coroane la statuia lui Mihai Viteazul, scoasa, anul acesta, din circuitul oficial al pelerinajului politic. Au fost spectacole, parada militara si artificii. S-au împartit cozonaci si vin. Premierul Tariceanu a fost omagiat, cateva minute, la ureche, de zece tulnicarese din comuna Avram Iancu.
Bucuresti, patriotism doar spre periferie
Primaria Capitalei a scos cateva sute de steaguri, care sa atarne de stalpii aflati pe cele 340 de artere principale aflate în administrarea sa. Autobuze de pe care cad tablele, troleibuze si alte mijloce de transport în comun, cu cate un minidrapel pe fiecare laterala, se deplasau încet pe strazile cu trafic redus.
Si institutiile de stat au scos din magazii simbolurile nationale, unele atat de decolorate, încat treceau neobservate. In rest, societatile comerciale din oras nu au arborat drapelul national, cu toate ca reglementarile actuale le obliga. Au aparut steaguri pe la balcoanele catorva locuitori, unii chiar de la periferia orasului, chiar daca asociatiile de proprietari tineau goale suporturile ruginite. (T.L.V.)
La Iasi, s-a serbat femeia sovietica
Ieri, la Iasi, nici o jerba de flori nu a fost rezemata de piedestaluri si nici un drapel nu a fost arborat langa monumente ridicate în cinstea eroilor. Autoritatile, carmuite de reprezentanti D.A., au ales pentru acest an monumentul? femeii sovietice. Statuia ?Independenta?, inagurata acum 25 de ani, a fost martora Te Deum-ului, pioseniei si cuvantarilor istorice. Sumedenie de coroane au fost depuse cu onor militar. Drapelul a ?garnisit? numai ieri marginile principalelor bulevarde iesene, steagurile urmand a fi stranse în miez de noapte, pentru a nu disparea din inventar. Nici urma de tricolor pe principalele institutii ale statului. El a lipsit cu desavarsire de la geamurile iesenilor, chiar si de la ferestrele din vecinatatea statuii ?Independenta?. (G.D.)
Stilul Pristanda la Brasov
Edilii brasoveni au arborat, ieri, tricolorul în cel mai autentic stil Pristanda: numai pe o parte a strazilor si doar pe anumite portiuni. Pe mai mult de jumatate dintre principalele artere ale Brasovului - nici urma de drapel national, la fel ca pe aproape toate strazile secundare. In aceeasi ?suferinta? s-au aflat si multe dintre institutiile publice, precum si aproape toate sediile societatilor comerciale. In schimb, unii brasoveni ?responsabili? si-au arborat drapelele la ferestre, pe balcoane ori la poarta casei. (A. P.)
La Sfantu Gheorghe, drapele de împrumut
Subprefectul judetului Covasna, Ioan Ursache, a împrumutat de la un prieten de-al sau din Brasov, 100 de drapele cu care a pavoazat orasul Sfantu Gheorhe. Pentru prima data, dupa multi ani, la manifestarile din capitala Covasnei, au participat si liderii UDMR-ului local, care au vorbit despre Europa si legea minoritatilor. In finalul Zilei, subprefectul Ursache era multumit: ?Intrega Europa ne cere sa ne întelegem, fie ca între noi sa fie doar armonie!? La Miercurea-Ciuc, circa 1.000 de oameni au participat la manifestarile oficiale.
Oltenii, în rosu, galben si albastru
Craiovenii nu s-au înghesuit de 1 Decembrie, probabil si din cauza ploii. Ei si-au dovedit patriotismul atarnand tricolorul la ferestrele blocurilor, drapelul putand fi vazut fluturand la sute de ferestre. Cei mai apreciati de autoritati au fost, totusi, locatarii unui bloc din cartierul Craiovita Noua, care au vopsit peretii imobilului în rosu, galben si albastru. (I.P.)
Tricolor decolorat la malul marii
La Constanta, aerul sarbatoresc a lipsit cu desavarsire. Mai multe steaguri au fost arborate de oameni la geamurile si balcoanele caselor, decat de autoritati. Primaria a plasat pe stalpii de înalta tensiune mai multe carpe alb-ros-albastre, cu emblema municipiului. (S.I.)
La Timisoara, stele de Craciun
Steagurile Romaniei si cele ale UE au fost arborate pe unele cladiri din Timisoara înca de la începutul saptamanii trecute. Acestea nu au fost montate numai la sediile autoritatilor si institutiilor de stat, ci si pe unele artere principale de circulatie din oras, chiar pe fiecare stalp, alaturi de ornamentele de iarna în forma de stea. La fel s-a întamplat si în pietele din centrul orasului, care au fost ?colorate? de Ziua Nationala. Desi au fost multi cetateni care si-au arborat steagurile pe fatata propriilor locuinte, la Timisoara nu s-a putut vorbi de un adevarat fenomen. (T.L.)
Data publicării: 02 Dec 2005 - 06:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=11108&titlu=Prea_putini_romani_au_raspuns_chemarii_prezidentiale_?sub_steag?