Vasile Blaga da lectii de democratie

Vasile Blaga da lectii de democratie Vasile Blaga propune emiterea unei Ordonante de Urgenta cuprinzând reformele avute în vedere în ceea ce priveste statutul prefectului      Ministerul Administratiei si Internelor a încheiat discutiile cu asociatiile reprezentative ale alesilor locali cu privire la pachetul de legi privind reforma administratiei publice, care, potrivit ministrului Vasile Blaga, va fi prezentat Guvernului în sedinta de saptamâna viitoare

. Pachetul de legi ar urma sa intre în dezbaterea Parlamentului în jurul datei de 15 decembrie.      La începutul saptamânii a avut loc ultima runda de discutii dintre conducerea Ministerului Administratiei si Internelor si Partidul Social Democrat pe marginea acestor acte normative, dezbaterile urmând sa continue si cu ceilalti reprezentanti ai Opozitiei.      Intâlnirile desfasurate au scos în evidenta faptul ca între proiectele Ministerului Administratiei si Internelor si pozitiile sustinute de reprezentantii structurilor asociative ale administratiei publice locale, respectiv cei ai PSD, nu exista divergente majore, iar cele existente au fost deja depasite în cadrul dezbaterilor de pâna acum, prin însusirea de catre MAI a observatiilor si sugestiilor de natura sa aduca un plus de calitate si coerenta viitoarelor acte normative.      Partenerii de dezbatere ai MAI au aratat ca nu se opun initiativei ministerului de a promova prin Ordonanta de Urgenta o parte din prevederile continute în pachetul legislativ discutat, respectiv proiectul de lege privind institutia prefectului si o serie de modificari ale Legii. Nr. 188/1999, care sa asigure cadrul includerii prefectului în corpul functionarilor publici.      "Ministerul Administratiei si Internelor este constrâns sa propuna Guvernului emiterea unei Ordonante de Urgenta cuprinzând reformele avute în vedere în ceea ce priveste statutul prefectului - depolitizarea functiei si reglementarea rolului acestuia - pentru ca acestea sa poata intra în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2006, în cadrul calendarului stabilit. Celelalte proiecte de lege vor urma traseul prevazut initial, respectiv vor fi transmise spre dezbatere Parlamentului, în procedura de urgenta", se precizeaza într-un comunicat de presa al MAI.      Potrivit ministrului Vasile Blaga, aceasta dezbatere publica fara precedent, organizata în ultimele luni, a urmarit respectarea principiului transparentei decizionale si a consultarii structurilor vizate ale administratiei, precum si obtinerea unui nivel ridicat de consens al partidelor politice asupra reformelor propuse. In Alianta s-a facut liniste      Ludovic Orban, presedintele Organizatiei Bucuresti a Partidului National Liberal, afirma ca modificarea, în procedura de urgenta, a Legii de organizare si functionare a CNSAS reprezinta o prioritate pentru liberali.      "Vrem ca arhivele cu colaboratori ai fostei Securitati, depozitate la diverse institutii, sa fie remise cât mai urgent CNSAS. Noi am sustinut varianta Legii Ticu în privinta deconspirarii Securitatii, iar cei care au modificat-o au fost cei de la PNȚCD si PD", a spus Orban, care a lasat sa se înteleaga ca, prin aceasta masura, la CNSAS ar ajunge si arhivele fostei Directii de Informatii a Armatei (fosta Directie IV Securitate).      Precum se stie, unele voci, printre care si cea a fostului presedinte Emil Constantinescu, l-au acuzat pe Traian Basescu de colaborare cu fostele servicii de informatii militare.      In alta ordine de idei, Orban a precizat ca în Alianta "s-a facut liniste". "La ultimele întâlniri ale Aliantei, democratii au fost extrem de moderati. Sper sa nu fie linistea dinaintea furtunii, iar democratii sa atace o noua tinta", a mai spus Orban. (A.M.Press) Cu Legea averilor, pâna-n pânzele albe      Presedintele Partidului Conservator, senatorul Dan Voiculescu, a anuntat ca va demisiona din Parlament în cazul în care nu va reusi în demersul sau privind confiscarea averilor care nu pot fi justificate. "Nu vreau sa-mi asociez numele cu un Parlament care îi apara pe corupti", a spus Voiculescu, mentionând ca se va bate "pâna în pânzele albe" pentru adoptarea propunerii legislative care îi apartine si care priveste controlul averilor obtinute în mod ilicit.      Totodata, Voiculescu a precizat ca va demisiona din calitatea de parlamentar daca va observa ca proiectul privind controlul averilor obtinute ilicit va fi "mutilat sau amânat la nesfârsit" de catre colegii parlamentari. El a precizat ca a depus propunerea legislativa acum o jumatate de an si ca nu a constatat, sa se fi întâmplat ceva în urma depunerii acestui proiect.      Voiculescu i-a rugat pe membrii Biroului Permanent al PC sa continue în ritm sustinut strângerea celor un milion de semnaturi necesare sustinerii acestui proiect. El a precizat ca s-au strâns deja peste o jumatate de milion de semnaturi.
Data publicării: 02 Dec 2005 - 06:31

Link știre