Joi, 29 Septembrie 2005 - 10:00 PM Aleg.RO: Societatea civila - Au criticat si au avansat

Publicat de: Oana Stancu, M.I.

jurnalulnational Clasa politica avea numai bube. Legile erau proaste. Politicienii, corupti. Liderii societatii civile, care acum un an emiteau asemenea critici, au pus umarul "sa combata" sistemul din interiorul lui. O vorba spune insa sa ai grija atunci cand te amesteci in noroi, ca te mananca porcii. Balansul liderilor societatii civile intre domeniul care i-a consacrat si sfera politicii e poveste veche. Exemple ar fi destule, incepand cu liderii Aliantei Civice. Cea mai noua trecere din lumea societatii civile in sfera guvernarii este cea a lui Cristian Preda, decanul de la Stiinte Politice si membru GDS, numit de curand secretar de stat pentru Francofonie in MAE. Preda este totodata si reprezentant personal al presedintelui Romaniei pentru Francofonie.

Pana de curand insa, Cristian Preda a exprimat opinii extrem de critice la adresa presedintelui pe care il reprezinta acum, inclusiv in ce priveste de exemplu, relatia diplomatica fata de Franta, pe care Traian Basescu a invitat-o prin primavara "sa nu mai dea lectii Romaniei". In editorialul pe care l-a publicat in numarul 790 al Revistei 22, cu titlul "EU, Norvegia si Irak", Preda a reusit sa intepe dintr-un foc trei zone sensibile ale presedintelui: Elena Udrea (ale ei fiind initialele EU, si nu ale European Union), politica externa si criza ostaticilor. "Atunci cand a declarat pentru Financial Times ca nu avem nevoie de lectii din partea Frantei, dl Basescu nu se gandea si la d-nele Udrea si Parvulescu. Cateva lectii, va fi de acord si presedintele, nu le-ar strica. (...)Poate ca si dl Basescu ar putea profita de pe urma unor asemenea lectii. La inceputul mandatului, domnia sa confunda Consiliul European cu Consiliul Europei (...) Dar dl Basescu are, aparent, mai multa incredere in d-na Udrea decat in d-nii Chirac sau Raffarin. Pentru presedintele nostru, Republica norvegiana are o valoare mai mare decat Republica franceza....", concluziona Preda in articol.

COLEGA CU "DALMATIENII". Ministrul Justitiei, Monica Macovei, s-a facut cunoscuta ca presedinte al APADOR-CH, organizatie neguvernamentala care militeaza pentru drepturile omului. Monica Macovei a devenit insa colega de Guvern cu cei pe care ii critica din postura de lider al societatii civile. Inaintea alegerilor din 2004, s-a alaturat Coalitiei pentru un Parlament Curat, care incerca sa arate alegatorilor "petele" politicienilor. Pe lista neagra a Coalitiei se afla, de exemplu, George Copos, acum vicepremier, caruia i se reprosau nereguli in afacerile legate de fotbal. Din aceeasi lista nu lipseau nume de candidati la un fotoliu parlamentar din partea PNL, PD si UDMR, deveniti apoi parteneri de guvernare. In aceeasi situatie, de fost "membru" al Coalitiei pentru un Parlament Curat, este si Renate Weber. Voce importanta a societatii civile, ea a fost presedinte al Fundatiei pentru o Societate Deschisa. A devenit consilierul prezidential care conduce departamentul constitutional-legislativ al Presedintiei.

"EXTERNISTI" AI POLITICII. La Ministerul de Externe si-au mai facut loc doua nume care nu au fost legate de politica. Istoricul Marius Oprea, sef al unei directii pentru publicarea arhivelor diplomatice, si scriitoarea Elena Stefoi, ambasador in Canada. Andrei Plesu, fost consilier prezidential pentru relatii internationale, venea si el de pe bancile Societatii Academice Romane, dar a parasit intre timp barca presedintelui.

RISC. Presedintele Asociatiei ProDemocratia, Cristian Parvulescu, spune ca trecerea barierei dintre societatea civila si sfera guvernamentala nu inseamna neaparat un abandon al unor principii. "Daca se implica in administratie, motivatia ar fi aceea ca pot mai bine sa puna in aplicare politicile publice care se elaboreaza in laboratoarele societatii civile. Daca insa isi asuma functii politice, intoarcerea in societatea civila este dificila, pentru ca se pune problema unei lipse de credibilitate", a explicat Parvulescu.

NASTASE: BOC I-AR LUA LOCUL LUI MACOVEI
Presedintele Camerei, Adrian Nastase, a declarat ieri pentru Mediafax ca tine de evidenta faptul ca se pregateste o anumita schimbare in conducerea Ministerului Justitiei, luandu-se in calcul, potrivit informatiilor sale, numirea Monicai Macovei ca procuror general si a lui Emil Boc (foto) ca ministru. Ideea schimbarii nu este noua. Lideri ai PD confirma chiar ca un asemenea scenariu a fost discutat si ca este aplicabil in 2007, cand Boc sa preia ministerul si sa renunte a mai candida la Cluj pentru ca multele zboruri catre Bucuresti ar slabi posibilitatea castigarii unui nou mandat. "Ar fi ridicol ca presedinte al partidului sa piarda alegerile. Acum insa daca ar fi luat de acolo, am pierde Ardealul", spunea ieri unul dintre vicepresedinti. Boc neaga insa vehement. "Eu le-am spus clujenilor ca ma gandesc sa candidez chiar pentru un al doilea mandat. A inceput sa imi placa sa fiu primar. Multumesc domnului Adrian Nastase ca este preocupat de destinul meu politic, dar aceste afirmatii nu au legatura cu realitatea. Probabil ca, fiind in opozitie, Adrian Nastase are timp pentru scenarii fanteziste", ne-a declarat Boc, sugerandu-i lui Nastase sa se pastreze pentru 1 aprilie.

Jurnalul Național

· Alte știri de la Oana Stancu, M.I.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Societatea civila - Au criticat si au avansat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii