Miercuri, 21 Septembrie 2005 - 07:56 AM Aleg.RO: Politicienii au luat apa

Publicat de: Dollores Benezic, F.

Cotidianul Politicienii au intrat ieri la apa, la propriu. Plouati sedeau senatorii abia instalati in noul sediu. Impresurat de ape era Ministerul de Interne, fortareata lui Vasile Blaga. Chiar viceprimarul Capitalei a ramas cu jeep-ul in balta Ministerul Administratiei si Internelor, sediul lui Vasile Blaga, sef suprem al Inspectoratului National pentru Situatii de Urgenta, a fost inconjurat de ape in noaptea de luni spre marti. Odata inundat, MAI a cerut ajutor de la vecini. A avut noroc, deoarece e pe malul Dimbovitei, chiar linga Primaria Capitalei si sediul Pompierilor. Pina ieri la prinz a fost scoasa apa din subsol. Consilierul de imagine al ministrului Blaga, Rares Niculescu, a declarat ca ministerul nu a inregistrat pagube, deoarece subsolul inundat era tehnic. „Mai grav a fost asta-vara, la o alta ploaie abundenta, cind din cauza inundatiilor din subsol ne-a picat centrala telefonica“, a declarat Niculescu.

Ploua in Senat

Si senatorii au fost afectati de ploile abundente. Ei au lucrat ieri cu apa curgindu-le din tavan direct pe mese. Desi sediul Senatului a fost dat de curind in folosinta, s-a constatat ca lucrarile de amenajare au fost facute prost. Apa s-a infiltrat atit prin tavanul salii de plen, cit si la etajul 6 al cladirii unde sint situate comisiile de specialitate. Secretarul general al Senatului, Dan Vasiliu, a dat vina pe cealalta Camera a Parlamentului, Camerei Deputatilor, care a gestionat amenajarea sediului, dar si pe firma de constructii „Carpati“ care s-a ocupat direct de lucrari. Vasiliu a adaugat ca lucrarea este in garantie si va solicita firmei „Carpati“ sa repare acoperisul.

Jeep-ul viceprimarului, abandonat in balta

Singurul din staff-ul municipalitatii care a cazut victima apelor a fost viceprimarul general Razvan Murgeanu. El a fost si unicul oficial care s-a deplasat pe teren in toate punctele luate de ape ale Bucurestilor. „La Tineretului apa era de 54 de cm, ajungea pina la minerele portierelor. Mi-a luat foc jeep-ul de la Rosal, s-a dus naibii, ca a intrat apa la carburator“, a povestit Murgeanu vizibil afectat de situatie. El a fost tractat din balta de catre echipele de interventie ale pompierilor, dar a ramas in final fara masina de teren pe care firma de salubrizare i-o pusese la dispozitie pentru deplasari de serviciu inca de la zapezile de asta-iarna. •

Blaga da vina pe Pana

Intrebat la emisiunea „Guerrilla Raport“ de Carol Sebastian cine este de vina pentru banii irositi pe diguri si amenajarea teritoriului, ministrul Vasile Blaga a declarat ieri ca a cerut deja o ancheta la toate departamentele ministerelor implicate in criza inundatiilor. El a afirmat ca de vina sint cei care raspund direct de lucrarile de refacere. Potrivit lui Blaga, fostul director al Administratiei Nationale Apele Romane, Aurel Pana, nu este strain de stadiul intirziat al lucrarilor. „Pana a fost remaniat pentru ca nu si-a respectat propriul grafic de reconstructie a digurilor. El a propus termenul de 30 octombrie pentru refacerea breselor din diguri, dar la acest moment graficul este indeplinit doar 40%.“

· Cotidianul
Cotidianul

· Alte știri de la Dollores Benezic, F.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Politicienii au luat apa | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii