Vineri, 03 Martie 2017 - 05:12 AM Aleg.RO: Presedintele Comisiei de sanatate din Camera Deputatilor: OUG 79 privind conducerile spitalelor va fi modificata

romanialibera

OUG 79/2016 referitoare la functiile de conducere din spitale va fi modificata, dar "lucrurile bune" vor ramane, a declarat joi presedintele Comisiei pentru sanatate si familie din Camera Deputatilor, Corneliu Florin Buicu .

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 526153, "containerid": "crt-526153" });

"Va asigur pe toti ca lucrurile bune vor ramane in ordonanta. Voi propune colegilor un raport de adoptare a ordonantei, cu modificari. Cu siguranta vor exista modificari", a spus Buicu, la finalul dezbaterilor din comisie referitoare la Ordonanta de Urgenta 79/2016, la care au participat rectori ai universitatilor de medicina, reprezentanti ai asociatiilor din domeniu, experti, potrivit Agerpres.

El a precizat ca ''lucrurile bune'' din ordonanta se refera la "modalitatea de plata si plata membrilor comisiilor de administratie", precum si la faptul ca "furnizorii de servicii medicale trebuie sa fie autorizati si evaluati pentru ca sa poata incheia contracte in 2016 - 2017".

"Asta vedeam ca si urgenta. Acestea sunt de fapt motivele de urgenta ale Ordonantei pentru ca de fapt ar fi ramas spitalele fara servicii medicale. Aceste articole trebuie sa ramana si vor ramane si asigur de acum ca lucrurile bune de care sistemul are nevoie vor ramane in legea de aprobare a ordonantei", a adaugat Buicu.

Acesta a subliniat ca amendamentele depuse de deputati la aceasta ordonanta sunt de reformulare a textului.

Buicu a spus, de asemenea, ca a solicitat Comisiei pentru afaceri europene un punct de vedere daca exista la nivel european reglementari in privinta incompatibilitatilor si conflictelor de interese in domeniu.

"Am solicitat Comisiei de afaceri europene daca exista reglementari la nivel european in acest domeniu. Incompatibilitatile si conflictele de interese nu exista in Tratatul UE (...). Din experiente internationale (...), incompatibilitatea sau conflictul de interese este declarat pe decizie, nu pe pozitie sau pe om. In momentul in care exista declarat un anume interes este necesara luarea unei decizii care sa implice acel interes patrimonial, cum spune CCR", a explicat Buicu.

Fostul ministru al Sanatatii Vlad Voiculescu, initiatorul actului normativ, a declarat, dupa dezbatere, ca daca deputatii vor respinge OUG 79/2016 inseamna ca acestia "vor da inapoi o munca ce are sens".

"Vor da inapoi lucrurile fara niciun fel de argumente, asa cum a facut si Senatul. Sper ca acest lucru sa nu se intample. Buna credinta a Comisiei de sanatate a Camerei a fost deja demonstrata prin aceasta dezbatere publica. Nu a fost nici macar un singur argument in toata aceasta dezbatere publica impotriva unor lucruri esentiale cum sunt descrierea incompatibilitatilor suplimentare ale acestei Ordonante, depolitizarea managementului de spital, excluderea nepotismului din spitale", a adaugat Voiculescu.

El si-a manifestat speranta ca deputatii nu vor modifica nimic din ordonanta. "Sper ca nimic sa nu fie modificat. Daca exista modificari, invit Comisia de sanatate a Camerei sa explice, sa argumenteze si sa o faca in mod onest, riguros, nu asa cum a facut-o Senatul. Sa explice de ce un lucru trebuie sa fie reglementat altfel decat l-am reglementat noi", a sustinut Voiculescu.

Comisia pentru sanatate a Camerei Deputatilor urmeaza sa decida asupra modificarilor la OUG 79/2016 in sedinta de marti. Apoi, plenul Camerei, care este for decizional, se va pronunta. Anterior, Senatul a respins aceasta ordonanta.

OUG 79/2016 prevede extinderea incompatibilitatilor pentru manager si ceilalti membri ai comitetului director — director medical, director financiar-contabil — astfel incat aceste functii au devenit incompatibile cu cele de conducere, administrare si control in partide politice sau societati comerciale. Aceasta prevede si extinderea conflictului de interese pentru persoanele din conducerea spitalelor si cu: "detinerea de catre sotul/ sotia, rudele ori afinii pana la gradul al IV-lea, inclusiv ai managerului, a functiei de membru in comitetul director, sef de sectie, laborator sau serviciu medical sau a unei alte functii de manager".

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Presedintele Comisiei de sanatate din Camera Deputatilor: OUG 79 privind conducerile spitalelor va fi modificata | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii