Marți, 20 Decembrie 2016 - 05:48 AM Aleg.RO: ?Avocatul Remus Borza a incasat anul trecut peste 2,5 milioane de lei

ziarulfinanciar Autor: Liviu Popescu 19 .12.2016

Avocatul Remus Borza, cunoscut pentru activitatea de administrator judiciar al Hidroelectrica (energie) si Polisano (farma), a incasat anul trecut peste 2,5 milioane de lei (550.000 euro) din functiile de practician coordonator de la firmele Euro Insol SPRL (Societate profesionala de administrare judiciara si lichidare) si de la firma de avocatura Borza&Asociatii.

Informatia a aparut in declaratia sa de avere publicata cu ocazia alegerii lui Borza in functia de deputat ALDE Brasov, semnata in octombrie 2016.

Euro Insol- 2,3 milioane de lei pentru Borza in 2015

De la Euro Insol, cu functia de practician coordonator, Borza a incasat 2,3 milioane de lei in anul 2015.

Euro Insol a gestionat dosarul de insolventa al Hidroelectrica, cel mai mare producator de energie din Romania. In editia 2016 top 100 cele mai valoroase companii, realizat de ZF impreuna cu BT Capital Partners, Hidroelectrica este pe primul loc, devansand astfel OMV Petrom, care a dominat acest clasament in ultimul deceniu.

Euro Insol a mai scos din insolventa in 2016 Servtrans Invest, o firma care a fost a omului de afaceri Cristian Burci, pe care a vandut-o dupa ce a intrat in insolventa omului de afaceri Gruia Stoca, cel care controleaza GFR.

Borza si Asociatii, avocat coordonator- 288.000 de lei

De la firma SCA Borza si Asociatii, avocatul a incasat in anul 2015 o suma de aproximativ 288.400 de lei, potrivit proprieri declaratii de avere.

Ceasuri si tablouri de 300.000 de euro

Remus Borza are trecute in declaratia sa de avere ceasuri de 200.000 de euro obtinute in perioada 1993-2015, in timp ce tablourile obtinute de avocat in perioada 2008-2015 sunt estimate la 100.000 de euro.

La primul mandat in Parlamentul Romaniei

Remus Borza a obtinut in urma alegerilor din 11 decembrie functia de deputat ALDE de Brasov. El este astfel al primul mandat in Parlamentul Romaniei.

Remus Borza, coleg de generatie cu Victor Ponta

Remus Borza, 43 de ani, a fost coleg de generatie cu fostul premier Victor Ponta, ambii absolvind Facultatea de Drept in 1995. Borza este originar din Baia Mare. Este avocat definitiv in cadrul Baroului Bucuresti de 18 ani, fiind specializat in drept comercial, drept civil, real estate, drept penal, dreptul muncii. Este Doctor in Management si lector la INPPA.

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

?Avocatul Remus Borza a incasat anul trecut peste 2,5 milioane de lei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii