Joi, 18 August 2016 - 05:31 AM Aleg.RO: Finantele dau publicitatii executiile bugetare pentru 200 de intreprinderi publice, aferente primului trimestru. Este cel mai mare exercitiu de transparenta bugetara din Romania

Bursa

Ministerul Finantelor Publice publica executia bugetelor de venituri si cheltuieli realizate in primul trimestru al anului de catre Societati, Filiale, Institute de Cercetare, Regii Autonome ale caror disciplina financiara este reglementata de OG . 26/2013, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pe site-ul MFP pot fi gasite executiile bugetare, in format deschis, ale 200 de intreprinderi publice apartinand Ministerelor Comunicatiilor, Culturii, Energiei, Mediului, Educatiei, Agriculturii, Sanatatii, Muncii, Transporturilor, Finantelor Publice, Tineretului si Sportului, Apararii Nationale, Economiei, precum si Secretariatului General al Guvernului, Bancii Nationale a Romaniei, Camerei Deputatilor si Autoritatii pentru Administrarea Activelor Statului.

Toate informatiile pot fi gasite pe www.transparenta-bugetara.gov.ro la rubrica: "Rapoarte intreprinderi Publice". Datele pot fi gasite selectand numai perioada de raportare, numele intreprinderii publice sau al autoritatii publice tutelare si codul de validare.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_economic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrokkdmlwomjo', {myMaster: '7Igwif.oJ4Wl6EeZdC_F9ZsJXpRjyfr58OJbtPU8NAL.g7' }); Citeste si: Proiectele rezidentiale noi, o loterie: iti cade sau nu tavanul in cap? Unele proiecte rezidentiale incep sa aiba probleme la scurt timp de la finalizare - Articol Ziarul Financiar Citeste si: Brexit va scadea salariile britanicilor cu 2% Citeste si: OPINIE - De ce sustenabilitatea celei mai mari cresteri a PIB din UE ar trebui sa fie ultima noastra grija? Citeste si: Spitalele private au incasat anul trecut din cazarea pacientilor internati in jur de 66 de milioane de euro

"Este o promisiune pe care le-am facut-o cetatenilor inca de la lansarea site-ului de Transparenta Bugetara ca, dupa publicarea executiilor bugetare a 13.700 de institutii publice, vom reveni cu veniturile si cheltuielile intreprinderilor de stat. Orice cetatean poate sa stie acum modul in care sunt repartizate si cheltuite fondurile de catre o societate la care statul este actionar, o regie autonoma sau un institut de cercetare. Aceasta transparenta creste eficienta cheltuirii banului public si permite inlaturarea unor riscuri de frauda sau de coruptie", a declarat Anca Dragu, ministrul Finantelor Publice.

Rapoartele aferente executiilor bugetare pentru al II-lea trimestru vor fi publicate dupa ce intreprinderile publice cotate la Bursa de Valori isi vor informa actionarii si MFP le va centraliza.

In ceea ce priveste executiile bugetare ale entitatilor publice, Ministerul Finantelor Publice a actualizat inca de la inceputul lunii datele disponibile online. La rubrica special creata, Rapoarte Entitati Publice, pot fi gasite toate rapoartele de executie bugetara si cele agregate la nivel de ordonator principal de credite pana la data de 30 iulie. Astfel pot fi verificate veniturile si cheltuielile pe care le inregistreaza cele 13.700 de entitati publice afisate pe site – de la gradinite, scoli, spitale pana la ministere, Parlamentul Romaniei. Pana astazi, numarul de documente descarcate a ajuns la aproape 1,6 milioane.

Transparenta-bugetara.ro este cel mai mare exercitiu de transparenta bugetara din Romania. Pe platforma online informatiile sunt prezentate intr-un format deschis (xls, pdf, xml). Informatiile pot fi accesate de pe orice calculator sau dispozitiv mobil (tableta, smartphone).

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_economic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrondmonihufp', {myMaster: '7Igwif.oJ4Wl6EeZdC_F9ZsJXpRjyfr58OJbtPU8NAL.g7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_economic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroqcfiklnpvu', {myMaster: '7Igwif.oJ4Wl6EeZdC_F9ZsJXpRjyfr58OJbtPU8NAL.g7' });

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Finantele dau publicitatii executiile bugetare pentru 200 de intreprinderi publice, aferente primului trimestru. Este cel mai mare exercitiu de transparenta bugetara din Romania | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii