Miercuri, 17 August 2016 - 05:34 AM Aleg.RO: Nicolae Paun, la Inalta Curte de Casatie si Justitie. DNA cere mentinerea controlului judiciar

AMOS News

Înalta Curte de Casatie si Justitie (ÎCCJ) dezbate marti contestatia DNA impotriva deciziei de revocare a controlului judiciar in cazul deputatului Nicolae Paun .

Instanta suprema a decis, in 3 august, revocarea masurii controlului judiciar in cazul deputatului Nicolae Paun, in dosarul in care acesta este judecat pentru deturnare de fonduri europene, insa hotararea a fost atacata de procurorii anticoruptie.

In acelasi dosar, magistratii au revocat atunci controlul judiciar si pentru Florentina Rotariu, manager general al Asociatiei Partida Romilor "Pro Europa".

Nicolae Paun a fost trimis in judecata de DNA pe 20 iulie, fiind acuzat de mai multe infractiuni, printre care deturnare de fonduri europene, spalare a banilor, cumparare de influenta, fals in inscrisuri sub semnatura privata.

De asemenea, deputatul Madalin Voicu este acuzat de trafic de influenta, fals in declaratii, spalare a banilor si folosire a influentei ori autoritatii in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite.

Potrivit DNA, Nicolae Paun si ceilalti inculpati din acest dosar au creat un mecanism de fraudare a fondurilor europene, prin intermediul Asociatiei Partida Romilor "Pro Europa", care derula programe destinate integrarii sociale a persoanelor de etnie roma.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Nicolae Paun, la Inalta Curte de Casatie si Justitie. DNA cere mentinerea controlului judiciar | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii