Joi, 04 August 2016 - 05:21 AM Aleg.RO: Inalta Curte: Numirea unor persoane in functii publice in schimbul unor bani reprezinta un fenomen de o gravitate extrema

jurnalulnational

Numirea de catre politicieni a unor persoane in functii publice in schimbul unor sume de bani reprezinta un fenomen de o gravitate extrema pentru societatea romaneasca, sustine un judecator de la Înalta Curte de Casatie si Justitie care a dispus ca Bogdan Olteanu sa stea in arest la domiciliu .

Bogdan Olteanu Foto: creditconsilier.ro

"Numirea persoanelor in diferite functii publice de catre politicieni in schimbul platii unor sume de bani reprezinta un fenomen de o gravitate extrema pentru societatea romaneasca, avand in vedere ca este de natura sa duca la perpetuarea si multiplicarea coruptiei. Functionarii numiti in acest mod sunt stimulati sa savarseasca, la randul lor, infractiuni pentru a recupera sumele avansate, cu consecinta fraudarii exponentiale a resurselor care ar trebui sa contribuie la dezvoltarea societatii. Acest fenomen, care apare relativ frecvent in practica organelor judiciare, impune un raspuns ferm al autoritatilor, avand in vedere ca lasarea in libertate a inculpatilor acuzati de fapte de o asemenea gravitate poate crea in randul cetatenilor un sentiment de neincredere si temerea ca asemenea fapte se vor perpetua", declara magistratul in motivarea deciziei prin care a decis arest la domiciliu pentru Bogdan Olteanu.

Citeste si:  Liviu Mihaiu, in fata procurorilor DNA: Vintu mi-a spus ca va aranja sa fiu guvernator al Deltei Dunarii

In opinia judecatorului, este esential ca organele judiciare sa reactioneze cu fermitate, pentru a evita riscul raspandirii faptelor de coruptie "in categoriile profesionale al caror statut special implica si o responsabilitate corespunzatoare fata de respectarea normelor sociale", arata Agerpres.Pe 29 iulie, Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins cererea DNA de arestare preventiva a lui Bogdan Olteanu, acesta fiind plasat in arest la domiciliu pe o perioada de 30 de zile, in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta.Bogdan Olteanu este acuzat ca, in perioada iulie — noiembrie 2008, in calitate de presedinte al Camerei Deputatilor, a solicitat si primit de la Sorin Ovidiu Vintu suma de un milion de euro si sprijin electoral in schimbul numirii lui Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Deltei Dunarii.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Inalta Curte: Numirea unor persoane in functii publice in schimbul unor bani reprezinta un fenomen de o gravitate extrema | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii