Marți, 02 August 2016 - 05:00 AM Aleg.RO: PE: Consolidati politicile fiscale!

curierulnational PE: Consolidati politicile fiscale!Afrodita Cicovschi / afrodita .cicovschi@curierulnational.roUn sondaj efectuat în rândul a aproape 28.000 de oameni din cele 28 de state membre arata ca trei sferturi dintre cei intervievati ar vrea ca UE sa faca mai mult în combaterea fraudei fiscaleDe altfel, 79% dintre românii intervievati s-au pronuntat în favoarea luarii unor masuri de catre UEÎn primavara, CE a propus ca multinationalele care înregistreaza venituri globale anuale de peste 750 de mil. euro sa publice informatii esentiale cu privire la locul unde obtin profiturile si unde platesc impozitele în UEUn sondaj comandat de Parlamentul European arata ca trei sferturi dintre persoanele intervievate ar dori ca Uniunea Europeana sa faca mai mult pentru combaterea fraudei fiscale, în urma acestor rezultate, Roberto Gualtieri, presedintele comisiei pentru afaceri economice si monetare din cadrul PE, anuntând ca Parlamentul va insista pe lânga statele membre sa-si consolideze politicile fiscale, sa-si acopere lacunele si sa-si amelioreze coordonarea la nivel UE si international. 'S-ar putea crede ca impozitele sunt un lucru despre care vorbesc doar jurnalele specializate în economie. Însa chestiunile fiscale creeaza un interes autentic si în rândul cetatenilor. 75% dintre europeni cred ca Uniunea Europeana ar trebui sa faca mai mult în combaterea fraudei fiscale, spune un sondaj Eurobarometru din 2016, comandat de Parlamentul European”, a informat Parlamentul European, subliniind ca lupta pentru o impozitare corecta în UE a fost un punct important pe ordinea de zi a Parlamentului European cu mult timp înainte de revelatiile LuxLeaks si Panama papers. '75% din populatia UE asteapta mai multa actiune UE în combaterea fraudei fiscale; este necesar sa reactionam eficient la aceasta îngrijorare. Parlamentul European conduce aceasta lupta, adoptând propuneri ambitioase si concrete pentru cresterea transparentei fiscale si combaterea evitarii platirii impozitelor, cerând schimburi automate de decizii fiscale între statele membre si rapoarte din partea multinationalelor pe fiecare tara, dar si o definitie comuna a paradisurilor fiscale si actiuni concrete si puternice. Vom continua sa insistam pe lânga statele membre sa-si consolideze politicile fiscale, sa-si acopere lacunele si sa-si amelioreze coordonarea la nivel UE si international. Este vorba de corectitudine fata de cetatenii UE”, a spus presedintele comisiei pentru afaceri economice si monetare, Roberto Gualtieri.Dintre românii care au participat la sondaj, 79% considera ca Uniunea Europeana ar trebui sa faca mai mult în combaterea fraudei fiscale.Sondajul a fost realizat cu participarea a 27.969 de oameni, din toate cele 28 de state membre UE, în perioada 9-18 aprilie. A fost organizat în asa fel încât sa fie reprezentativ pentru toata populatia ca întreg.Comisia de ancheta 'Panama papers” îsi va începe activitatea în toamna acestui anPotrivit PE, dupa scandalul LuxLeaks, deputatii europeni au instituit o comisie speciala pentru deciziile fiscale. În raportul final, adoptat în plen în iulie 2016, a doua comisie speciala cere un registru UE cu beneficiarii veritabili ai companiilor, o lista neagra a paradisurilor fiscale si actiuni împotriva regimurilor fiscale favorabile pentru brevete.'Comisia de ancheta «Panama papers» îsi va începe activitatea în toamna acestui an si va evalua felul în care Comisia Europeana si statele membre combat spalarea banilor si evaziunea fiscala. Deputatii europeni vor începe sa lucreze în toamna si asupra regulilor de transparenta publica pentru multinationale”, se arata în comunicat.Multinationalele, obligate sa raporteze de unde obtin profiturile si unde platesc impozitele în UELa 12 aprilie, Comisia Europeana a facut un set de propuneri privind o mai mare transparenta a impozitarii societatilor prin introducerea unor cerinte de raportare publica adresate celor mai mari societati care îsi desfasoara activitatea în UE.Propunerea s-a bazat pe activitatea Comisiei de combatere a evaziunii fiscale în rândul societatilor în Europa, al carei cost pentru tarile membre ale UE este estimat la 50-70 miliarde EUR pe an în termeni de pierderi ale veniturilor fiscale. Propunerea, care vine în completarea altor sugestii vizând introducerea schimbului de informatii între autoritatile fiscale, ar urma sa oblige societatile multinationale care îsi desfasoara activitatea în UE si înregistreaza venituri globale de peste 750 de milioane EUR pe an sa publice informatii esentiale cu privire la locul unde obtin profiturile si unde platesc impozitele în UE, defalcate pe tari. Aceleasi reguli se vor aplica si societatilor multinationale non-europene care îsi desfasoara activitatea în Europa. În plus, societatile vor trebui sa publice o valoare agregata reprezentând impozitele totale platite în afara UE.Prezenta propunere reprezinta un sistem simplu si proportional de a spori raspunderea marilor societati multinationale în ceea ce priveste fiscalitatea, fara a le afecta competitivitatea. Sistemul se va aplica în cazul a mii de întreprinderi mari care activeaza în UE, fara a afecta întreprinderile mici si mijlocii.Propunerea prevede, de asemenea, cerinte mai stricte în materie de transparenta pentru activitatile desfasurate de societatile comerciale în tari care nu respecta standardele în materie de buna guvernanta în domeniul impozitarii. Comisia se va baza pe Strategia sa fiscala externa pentru instituirea, cât mai rapid posibil, a primei liste comune la nivelul UE a acestor jurisdictii fiscale.

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

PE: Consolidati politicile fiscale! | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii