Joi, 09 Iunie 2016 - 06:15 AM Aleg.RO: Victor Ponta: E dezastru in agricultura. In sase luni, s-a distrus ce am construit in trei ani

Antena 3

Fostul premier Victor Ponta a calificat miercuri domeniul agriculturii drept un dezastru, sustinand ca in ultimele sase luni s-a distrus tot ceea ce a construit cabinetul condus de el timp de trei ani . scrie Agerpres.

'E un dezastru in agricultura. Dupa ce timp de trei ani am reusit sa castigam pariul cu agricultura, in sensul de a plati subventii la timp, de a avea crestere pe zona de agricultura, de a avea balanta comerciala pozitiva, in 2015 deodata, pur si simplu, s-a distrus - in sase luni - ce am reusit in trei ani. Din punctul asta de vedere, evident ca domnul Ciolos trebuie sa gaseasca o alta persoana competenta si capabila sa conduca Ministerul Agriculturii. Din punct de vedere politic, va reamintesc ca in 2012, in programul politic al Guvernului, eu mi-am asumat un lucru pe care cred ca si-l asumase si domnul Boc si domnul Ungureanu si cred ca orice prim-ministru si-l asuma si anume acela de a respecta Parlamentul, pentru ca, pana la urma, Guvernul este supus Parlamentului', a declarat Ponta, la Palatul Parlamentului.

Cititi si: Motiunea impotriva ministrului Agriculturii, adoptata. Gorghiu: Cand trece o motiune, ministrul trebuie schimbat

Potrivit acestuia, chiar daca Constitutia nu cere obligatoriu demiterea unui ministru fata de care a trecut o motiune, 'buna practica si respectul fata de Parlament' arata ca trebuie schimbat.

'Cand se intampla o situatie catastrofala, cum a fost azi, cand 11 parlamentari l-au sustinut pe ministru, ati vazut ca smecherii de liberali s-au dat deoparte. Ei s-au abtinut, deci nu l-au sustinut pe ministru, ca sa nu-i injure fermierii si ceilalti, nici n-au votat contra ca sa nu dea satisfactie PSD-ului. Dar ei s-au abtinut, au fost asa ca o societate civila, nu ca politicieni, de aia ii bate societatea civila la alegeri. Deci eu cred ca domnul Ciolos are o singura varianta, una singura, nu mai multe - de a venit urgent pentru ministrul Agriculturii cu o persoana capabila macar sa nu mai produca dezastru din aceste sase luni si sa pastreze sau sa salveze ceea ce noi am reusit timp de trei ani - si anume un sector fundamental al Romaniei, care a fost pe plus in ultimii trei ani si care deodata a devenit pe minus', a subliniat deputatul PSD.

Motiunea simpla impotriva ministrului Agriculturii, Achim Irimescu, intitulata 'Cel mai mare dezastru in agricultura romaneasca din perioada post-decembrista', initiata de PSD si ALDE, a fost adoptata miercuri de plenul Camerei Deputatilor. S-au inregistrat 189 de voturi 'pentru', 11 'impotriva' si 89 de abtineri.

Motiunea a fost dezbatuta de deputati in urma cu trei saptamani, la discutiile din plen fiind prezent si ministrul Achim Irimescu.

Sursa: Agerpres

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Victor Ponta: E dezastru in agricultura. In sase luni, s-a distrus ce am construit in trei ani | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii