Luni, 23 Mai 2016 - 05:07 AM Aleg.RO: Reactia Elenei Udrea dupa ce Traian Basescu l-a criticat pe Ponta. Declaratia ei este surprinzatoare

Antena 3

Elena Udrea a scris, duminica, pe pagina sa de Facebook, despre modificarea Codurilor penale de catre Guvernul Ciolos prin OUG, opinand ca, desi Traian Basescu critica iesirea lui Victor Ponta pe subiect, cu argumente, ea le da dreptate amandurora .

„Ma miram ca nimeni nu ia pozitie fata de modificarea Codurilor penale de catre Guvernul Ciolos prin OUG. Dupa ce toata lumea a inghitit gogoasa livrata de Guvern cu nevoia de a pune legislatia penala in acord cu deciziile CCR si cu alte decizii europene, unii s-au apucat totusi sa citeasca Ordonanta si s-au prins ca de fapt aduce modificari atat de importante incat putem spune ca scrie un nou Cod de Procedura Penala. Si au inceput sa se auda reactii mai intai ale societatii civile, cum este si firesc, apoi si ale unor oameni politici. Desi Traian Basescu critica iesirea lui Victor Ponta pe subiect, cu argumente, eu le dau dreptate amandurora.
Este corect ca: -nu exista nicio urgenta care sa justifice interventia Executivului in legiferare pe acest subiect, care tine de legile organice, deci de Parlament, atat timp cat Deciziile CCR asteapta de doi ani sa fie integrate in legislatie
-este nedemocratic si deci inadmisibil sa schimbi 150!!! de articole din Codurile Penale pe sest, fara dezbatere publica, ba chiar facand cunoscute opiniei publice modificarile aduse abia dupa aprobarea OUG, cu atat mai mult cu cat aceste modificari sunt restrictive de drepturi si libertati cetatenesti si dau puteri sporite procurorilor, chiar incalcand principiul separatiei functiilor judecatoresti
-toti cei care au pus presiune pe parlamentari pentru a nu indrazni sa faca ei punerea Codurilor in acord cu CCR ori legislatia europeana, tonomatele sistemului din presa ori din asa-zisa societate civila, acum tac precum mortul in papusoi;
Dar este corect si ca degeaba spune acum domnul Ponta ca <de a="" abuz="" acest="" ce="" facut="" guvernul="">, cat timp partidul dansului, prin domnul Zgonea, a blocat orice dezbatere in Camera Deputatilor a vreunei modificari la Codurile penale, chiar si cand domnul Ponta era seful PSD si Prim Ministru.
Deci, cel mai mare abuz, sau primul abuz, este cel al fostului sef al Camerei Deputatilor, pesedist si omul propus in functie chiar de Ponta.
Este adevarat, opozitia lui Zgonea a fost posibila doar cu lasitatea tuturor parlamentarilor, care isi duc ultimele luni din mandatul de alesi pe sub bancile Parlamentului, de frica Sistemului.
Si ca sa continui pe linia corecta a Presedintelui Traian Basescu, cred ca domnului Zgonea ii trebuie facuta o plangere penala pentru abuz in serviciu”, a scris Elena Udrea, duminica, pe pagina sa de Facebook.</de>

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Reactia Elenei Udrea dupa ce Traian Basescu l-a criticat pe Ponta. Declaratia ei este surprinzatoare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.59441113471985 seconds.