Sâmbătă, 25 Iunie 2005 - 09:49 AM Aleg.RO: Vedetele nu mai fac rating in politica

Publicat de: Florin Ciornei

Cotidianul Vedetele si politica. Atunci cind nu s-au scufundat in anonimat, vedetele au devenit etaloane pentru ridicol. Lipsa de performanta politica a determinat partidele sa renunte la atragerea lor in campaniile electorale si pe listele de candidati. Din ce in ce mai rar, partidele ademenesc artistii sa isi asocieze numele imaginii si actiunii politice. Ceea ce in perioada 1990-2000 era o practica generalizata, a ajuns sa fie folosita doar conjunctural si local. In 2002, cind era secretar general al PSD, Cozmin Gusa se inconjura de vedete de talia lui Kitty Cepraga si Tania Budi. A incercat sa-l converteasca la social-democratie chiar si pe Dan Bittman. Pentru promovarea Constitutiei din 2003 au fost contractate serviciile unor vip-uri precum Andreea Marin, Ilie Nastase, Mutu, Chivu, Huidu si Gainusa, Hurezeanu, Dan Bittman.
Artisti in caravanele electorale

Apogeul implicarii vedetelor in po-litica a fost atins in 1996, cind PDSR, partidul condus de Ion Iliescu, a „jucat“ la Primaria Bucurestiului cu tenismanul Ilie Nastase. Tactica nu a avut nici pe departe rezultatele scontate. Tot pentru imbunatatirea imaginii, inca din 1995, PDSR atrasese ca simpatizanti activi o serie de artisti si sportivi importanti. Stefan Iordache, Dorel Visan, Ion Besoiu, Virgil Ogasanu, Eugenia Moldoveanu, Mihai Malaimare si Iolanda Balas erau afisati la marile reuniuni cu scop electoral ale partidului. Eugenia Moldoveanu a fost senator PDSR intre 1996 si 2004. Mihai Malaimare a fost deputat PDSR incepind cu anul 2000, de curind el trecind la PNL. Dar implicarea personalitatilor de mare notorietate a inceput cu Parlamentul din 1990. Pina in 1992, artistii Floarea Calota si Agata Nicolau si sportivii Doina Melinte, Lia Manoliu au fost deputati alesi pe listele FSN-ului condus de Iliescu si Roman.
Vedete angajate cu ziua

In campania din anul 2004, partidele au folosit vedetele doar in clipuri electorale sau in cadrul comitetelor de sprijin al candidatilor. Relatia dintre vedete a devenit una aproape exclusiv comerciala sau pur idealista. Foarte rar, ele se implica cu scopul de a obtine o functie publi-ca. Un rol activ in campania URR, desi nu a candidat, a avut si actorul Victor Rebengiuc. Pentru Traian Basescu si-au pus notorietatea la dispozitie poetii Mircea Dinescu si Mircea Cartarescu, in timp ce pentru Nastase au aplaudat Mihaela Radulescu, Elisabeta Lipa si Monica Anghel. Mai nou, Victor Socaciu si Nicu Alifantis au fost propusi de PSD sa faca parte din CA al Radioului public.
Etaloane ale ridicolului

In campania din anul 2000, PRM a fost partidul care a apelat cel mai des la vedete. Astfel s-au trezit parlamentari Ion Dolanescu si Irina Loghin, ambii, prin prestatia lor parlamentara, devenind etalon pen-tru ridicol. La fel si George Pruteanu, la acea vreme o veritabila vedeta TV. El a fost achizitionat in 2004 de PRM. Initierea si-a inceput-o in 1996, ca parlamentar taranist, iar in 2000 a sarit in barcaPSD. Tot in preajma lui Vadim a gravitat si celebrul Gheorghe Zamfir. Recent a tre-cut la PD, multumindu-i lui Traian Basescu, care patroneaza un con-cert al artistului.
Cu Steaua la portile Parlamentului

Gigi Becali, patronul clubului de fotbal Steaua, este un exemplu de “vedeta” care nu numai ca a dat tircoale politicii, dar a avut si ambitia sa conduca un partid. Strategia practicata de Becali a fost aceea de a se flanca de vedete racolate din lumea sportului. Helmut Duckadam a fost pus de Becali direct vicepresedinte si a candidat pentru o pozitie de deputat, pe listele PNG, partid condus de Becali.

Pe liste s-a mai aflat si Dorinel Munteanu, nici el neobtinind vreun post de parlamentar, pentru ca PNG a avut un scor electoral de doar 2%. De asemenea, Gigi Becali s-a aflat in tratative foarte avansate cu nu mai putin celebrul fotbalist Adi Mutu, insa o cearta de ultim moment a stricat planurile lui Becali de a umple listele de candidati cu vedete sportive.

· Cotidianul
Cotidianul

· Alte știri de la Florin Ciornei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Vedetele nu mai fac rating in politica | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.68513011932373 seconds.