Vineri, 12 Februarie 2016 - 04:52 AM Aleg.RO: Varujan Vosganian: Legea defaimarii aduce mai multe prejudicii pentru initiatori, decat efecte reale

Gândul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Intrebat, joi, intr-o conferinta de presa sustinuta la Timisoara, daca ALDE nu va suferi prejudicii de imagine in contextul scandalului legat de initierea Legii defaimarii si sustinerea acesteia de catre presedintele PSD, Liviu Dragnea, senatorul Varujan Vosganian a raspuns ca aceasta lege "va produce mai multe prejudicii de imagine pentru initiatori, decat efecte reale pentru societate", transmite corespondentul MEDIAFAX . "In legatura cu aceasta Lege a defaimarii sociale, cred ca este vorba mai ales de modul incalificabil in care se califica grupurile sociale, si nu persoanele. In privinta asta eu am doua opinii. Prima, ca s-a mers deja prea departe in aceasta privinta si ca dezbaterea publica a coborat foarte jos. In al doilea rand, nu sunt convins ca acest lucru se poate rezolva printr-o lege, ci mai degraba prin emanciparea mentalitatilor si prin educatie. De aceea cred ca legea aceasta a defaimarii va produce mai multe prejudicii de imagine pentru initiatori, decat efecte reale pentru societate", a spus Vosganian.

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.gandul.info.all site.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroyapjknnpoo', {myMaster: 'gspR_wc1HDIbfbwQluvEf3MuEE6qPkMxR5RjiYToGJ7.f7' });

El a afirmat ca parlamentarii ALDE vor studia aceasta lege si vor transmite, luni, daca o vor sustine sau nu.

"Noi avem o dezbatere luni pe aceasta chestiune, ea a fost dezbatuta in Comisia juridica a Camerei Deputatilor si am inteles ca a avut o majoritate consistenta. Va trebui sa vedem in ce masura ea afecteaza libertatile individuale. Daca ea isi pastreaza limitele numai la a sanctiona jignirile colective ale grupurilor sociale, atunci cred ca o astfel de masura de igienizare ar putea sa fie potrivita", a spus Vosganian. Senatorul ALDE a amintit episodul din 2007, cand Traian Basescu a ajuns la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii. "Am sa va dau un exemplu ca sa vedeti care ar fi fost utilitatea unei astfel de legi, daca ea ar fi existat. In clipa in care Traian Basescu i-a spus medicului care i-a salvat viata «sunteti primul armean bun pe care l-am cunoscut», in acea clipa daca aceasta lege exista nu trebuia sa mergem sa asistam la balciul de la Comisia pentru Combaterea Discriminarii, care a dat un raspuns halucinant, ca e destul ca a primit o pedeapsa, sa nu ii mai dam inca una. Si atunci presedintele Romaniei ar fi trebuit sa plateasca civil pentru o astfel de lege", a explicat Vosganian. El a afirmat ca "segmentele expuse" ale societatii au nevoie de o astfel de lege, in conditiile in care ea nu poate fi interpretata ca o ingradire a libertatii de expresie.

"De aceea, vedeti, sunt situatii si situatii. Cel mai bine ar fi fost sa nu se ajunga la o astfel de lege. Luni o sa va dam si un raspuns la aceasta intrebare. Dar eu cred ca segmentele expuse, segmentele defavorizate, segmentele care prin natura lor au o anumita sensibilitate, trebuie sa se bucure de o anumita protectie din parte societatii. Si nu cred ca o astfel de lege ingradeste libertatea de opinie si libertatea presei. Deci nu mi-as dori ca o astfel de lege sa fie interpretata ca o ingradire a libertatii jurnalismului din Romania", a conchis Vosganian.

Deputatii din Comisia Juridica si din cea pentru Drepturile Omului au adoptat martea trecuta ''Legea defaimarii'', initiata de liderul PSD, Liviu Dragnea, marind la propunerea presedintelui PSD cuantumul amenzilor pana la 100.000 de lei pentru cei care aduc atingere imaginii unui grup sau unei comunitati.

Legea initiata de Liviu Dragnea prevede ca in cadrul Consiliului National pentru Combarerea Discriminarii se va infiinta Departamentul pentru Promovarea Demnitatii Umane si Tolerantei care va avea rol de prevenire si sanctionare a defaimarii sociale, definita ca ''fapta sau afirmatia prin care o persoana este pusa in situatie de inferioritate pe temeiul apartenentei sale la un grup social''.

Deputatii juristi au decis ca sanctiunile aplicate de acest Departament sa fie cele prevazute in Ordonanta Guvernului 137/2000, adoptand un amendament depus chiar de Liviu Dragnea.

Deputatii PNL au votat impotriva acestei legi, argumentand ca reprezinta ''un pumn in gura dat ziaristilor din Romania''.

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.gandul.info.all site.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrolaitgqdlpt', {myMaster: 'gspR_wc1HDIbfbwQluvEf3MuEE6qPkMxR5RjiYToGJ7.f7' }); Citeste si Liviu Dragnea vrea amenzi de pana la 60.000 de lei pentru „defaimare sociala” Citeste si Jobbik ameninta ca da in judecata partidul lui Viktor Orban pentru "defaimare" Citeste si Sefa Fiscului ungar l-a dat in judecata pe insarcinatul cu afaceri al SUA pentru "defaimare"

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Varujan Vosganian: Legea defaimarii aduce mai multe prejudicii pentru initiatori, decat efecte reale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii