Joi, 10 Decembrie 2015 - 05:27 AM Aleg.RO: Pe cine vrea PNL sa propuna pentru Primaria Constanta

jurnalulnational

Potrivit unui comunicat al PNL Constanta, in perioada 14 noiembrie - 2 decembrie, la cererea Partidului National Liberal, in municipiul Constanta a fost facut un sondaj de opinie privind stabilirea candidatului PNL pentru Primaria municipiului Constanta, transmite corespondentul MEDIAFAX .

In cadrul sondajului au fost cercetati patru reprezentanti ai PNL Constanta - Robert Boroianu, Mihai Tararache, Christian Gigi Chiru si Fabian Iustin Roman, reprezentanti ai celorlalte partide politice, precum si rectorul Academiei Navale “Mircea cel Batran”, Vergil Chitac.

“In urma cercetarii sociologice, Vergil Chitac obtine cea mai buna performanta pe dimensiunea de imagine, are o buna perceptie in societate, o imagine pozitiva, intrunind cel mai mare procent de atribute de imagine asociate si elemente de disociere. Punctul slab este notorietatea scazuta (19.5%), intentia de vot exprimata fiind de 12,6%. Atributele si imaginea pozitiv-neutra in comunitate asigura candidatului un potential mare de crestere. Inscrierea oficiala in competitia electorala si programul electoral adresat tuturor constantenilor, alaturi de calitatile personale, pot asigura castigarea alegerilor pentru Primaria Constanta, chiar daca in acest moment candidatul PSD este mai bine plasat in sondaje”, se arata in comunicatul PNL Constanta.

Conform sursei citate, votul pe partide la nivelul municipiului Constanta si intentia de vot la Consiliul Judetean Constanta releva un avans de 12,2 procente in favoarea PSD.

Contactat telefonic, presedintele organizatiei judetene a PNL Constanta, deputatul Gheorghe Dragomir, a confirmat ca Vergil Chitac este dorit de liberali pentru a intra in competitia pentru Primaria Constanta.

“Domnul Chitac este dorit de PNL si este un posibil candidat. PNL isi doreste un candidat de calibrul dumnealui si il va sustine”, a declarat Gheorghe Dragomir pentru MEDIAFAX, precizand ca in acest moment Vergil Chitac trebuie sa decida daca doreste sa faca acest pas.

Sondajul de opinie a fost realizat pe un esantion reprezentativ pentru populatia cu varsta de peste 18 ani, fiind intervievate 1.003 persoane. Selectia gospodariilor si a persoanelor intervievate a fost aleatorie. Interviurile au fost facute pe baza de chestionar standardizat, fata in fata / CAPI, la domiciliul persoanelor intervievate.

Esantionul a fost validat pe baza datelor Institutului National de Statistica si are o marja de eroare de ±3,1% cu o probabilitate de 95%.

(257 )

· Alte tiri din sursa
Jurnalul Naional

· Alte tiri de la ---

Azi: Cea mai citit tire din sursa Jurnalul Naional:

Pe cine vrea PNL sa propuna pentru Primaria Constanta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Comentariile aparin autorilor. Nu suntem responsabili pentru coninutul acestora.