Joi, 10 Decembrie 2015 - 05:27 AM Aleg.RO: Dosarele retrocedarilor ilegale prind viteza: Politicieni si oameni de afaceri dau cu subsemnatul la DNA in afaceri de sute de milioane de lei

ziarulfinanciar Autor: Mediafax 10 .12.2015

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) ar urma sa ceara astazi Inaltei Curti de Casatie arestarea deputatului Ioan Oltean, puternicul lider al PDL (actualmente fuzionat cu PNL), pentru care Camera Depu­tatilor a incuviintat ieri arestarea intr-un dosar de restituiri ilegale in care au intrat deja in arest nume grele, intre care Crinuta Dumitrean, fos­ta sefa la agentia de restituire a proprietatilor (ANRP).

Oltean este urmarit penal pentru fapte de coruptie privind o despagubire ilegala de aproape 109 milioane lei data de ANRP lui Mihai Rotaru. Mita pe care ar fi luat-o Oltean este 600.000 de euro.

In dosar este acuzat si deputatul Catalin Florin Teodorescu (care scapa de arest pentru ca deputatii nu i-au ridicat imunitatea, in cazul lui lipsind cvorumul). Procurorii spun ca el impreuna cu alti inculpati, membri in comisia din ANRP ? Crinuta Dumitrean, atunci presedinte al ANRP, Sergiu Diacomatu, Remus Baciu, Marko Attila, Rodica Constantinovici si Lacra­mioara Alexandru ?, au aprobat ilegal un raport de evaluare prin care un teren de peste 61.000 de metri patrati din Pitesti a fost evaluat la 108.932.000 de lei (aproximativ 25 de milioane de euro), suma acordata drept despagubire lui Mihai Rotaru.

Remus Truica, Dan Andronic si printul Paul, adusi la DNA Brasov

Intr-un alt dosar de retrocedari ilegale, instrumentat de DNA Brasov, mai multi oameni de afaceri intre care Remus Truica, fostul sef de cabinet al lui Adrian Nastase au fost chemati la audieri. De asemenea, in acelasi dosar, Dan Andronic, directorul general al cotidianului Evenimentul Zilei, urma sa fie dus cu mandat la DNA Brasov, dupa ce au fost facute perchezitii la locuinta sa si la o casa de vacanta.

Procurorii DNA Brasov au facut perchezitii la casa omului de afaceri Re­mus Truica, de unde au fost ridicate mai multe documente.

La DNA Brasov au fost adusi, tot cu mandat, in acelasi dosar, fostul consilier al lui Calin Popescu-Tariceanu, Marius Marcovici, si omul de afaceri Claudiu Liviu Mateescu.

Printul Paul si sotia acestuia, printesa Lia, au fost citati si ei sa se prezinte la DNA Brasov pentru a da declaratii in dosar. Acestia nu au mai ajuns la audieri, intrucat printului Paul i s-a facut rau pe drum si a fost internat la Spitalul Judetean de Urgenta Ploiesti.

Directia Nationala Anticoruptie a aratat, intr-o informare, ca procurorii DNA Brasov fac cercetari intr-o cauza penala ce vizeaza suspiciuni privind savarsirea unor infractiuni de coruptie si asimilate celor de coruptie care ar fi fost comise in perioada 2006 - 2015. In aceasta cauza, procurorii au facut noua perchezitii in Bucuresti si Ilfov.

Directia Nationala Anticoruptie Brasov a facut si ancheta in dosarul in care sunt acuzati Viorel Hrebenciuc, Andrei Hrebenciuc, Ioan Adam, Paltin Sturdza si Dan Bengescu, pentru retrocedare ilegala de paduri.

In acest dosar a fost mentionat si numele printului Paul.

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Dosarele retrocedarilor ilegale prind viteza: Politicieni si oameni de afaceri dau cu subsemnatul la DNA in afaceri de sute de milioane de lei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii