Miercuri, 09 Decembrie 2015 - 05:36 AM Aleg.RO: Augustin Zegrean, la Colectiv: "Este o drama. Puteam sa fiu si eu. Imi place rock-ul si ma duc in club"

Gândul

Presedintele Curtii Constitutionale a Romaniei (CCR), Augustin Zegrean, a depus, marti, in fata clubului Colectiv, o coroana de flori din partea institutiei, subliniind ca incendiul de pe 30 octombrie, in urma caruia 60 de persoane si-au pierdut viata, a reprezentat un lucru infernal, iar lumea trebuie sa tina minte cele intamplate, ca sa nu se mai repete .

Augustin Zegrean, seful CCR

"Am vazut ce s-a intamplat aici cu adanca mahnire si tristete. Nu stiu cum e posibil sa se intample asa ceva. Este neglijenta, nu stiu ce sa zic. Nu vreau sa zic, pentru ca apoi se spune ca m-am pronuntat. Este un lucru ingrozitor care s-a putut intampla, o drama, o mare drama pentru toata tara asta, pentru tot neamul nostru. Pentru parintii lor. Oameni tineri... putea sa fie si baiatul meu aici. Are 24 de ani si merge prin cluburi. Puteam sa fiu si eu. Imi place rock-ul si ma duc in club, nu va spun in care", a declarat presedintele CCR, Augustin zegrean, citat de Agerpres.

El a precizat ca CCR a dorit sa ii omagieze pe tinerii nevinovati care si-au pierdut viata, in contextul in care marti este Ziua Constitutiei Romaniei.

"Aici au murit atatia oameni nevinovati. Astazi este Ziua Constitutiei si am vrut intr-un fel sa ii omagiem. (Coroana — n.r.) este din partea Curtii Constitutionale, nu este a mea, pentru ca lumea sa tina minte, ca sa nu se mai repete astfel de fapte. (...) Cum adica sa te duci la spectacol, sa te duci sa te relaxezi, sa te distrezi si sa mori acolo? Este infernal. Trebuie sa tinem minte asta", a spus el.

Augustin Zegrean a depus o coroana din garoafe albe si rosii, pe a carei panglica tricolora scrie: "Vesnica lor pomenire".

Constitutia Romaniei, prima de dupa Revolutia din decembrie 1989, a fost adoptata de Adunarea Constituanta la 21 noiembrie 1991 si aprobata prin Referendumul national de la 8 decembrie, acelasi an.

Dupa patru ani de la adoptarea Constitutiei Romaniei, la 13 noiembrie 1995, deputatii au adoptat propunerea legislativa privind proclamarea Zilei Constitutiei Romaniei pentru data de 8 decembrie.

Constitutia adoptata in 1991 a fost modificata si completata prin Legea de revizuire a Constitutiei Romaniei nr. 429/2003. Aceasta a fost aprobata prin referendumul national din 18-19 octombrie 2003 si a intrat in vigoare la 29 octombrie 2003, data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei a Hotararii Curtii Constitutionale nr. 3 din 22 octombrie 2003, pentru confirmarea rezultatului referendumului national din 18-19 octombrie 2003, privind Legea de revizuire a Constitutiei Romaniei.

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Augustin Zegrean, la Colectiv: "Este o drama. Puteam sa fiu si eu. Imi place rock-ul si ma duc in club" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii