Vineri, 17 Iunie 2005 - 08:20 AM Aleg.RO: Legea electorala a fost scoasa de la index

Publicat de: Eliza Olteanu

Averea Asociatia Pro-Democratia si Fundatia Konrad Adenauer au atras din nou atentia asupra deficientelor pe care le prezinta legile electorale, cei mai multi participanti la un seminar organizat de organizatiile citate afirmand ca este nevoie de schimbarea urgenta a acestora pentru ca alegerile urmatoare sa se desfasoare in cele mai bune conditii. O mare parte dintre participanti a cazut de acord asupra unor dezavantaje precum restrangerea accesului candidatilor independenti la competitia electorala sau incalcarea drepturilor constitutionale de asociere prin legea partidelor politice, consensul a incetat sa existe cand s-au adus in discutie fraudele electorale sau unele candidaturi controversate solutionate de Curtea Constitutionala. Astfel, propunerea lui Ionel Flesariu, vicepresedinte al Autoritatii Electorale Permanente (apropiat de PSD) de a elimina listele suplimentare pentru a evita fraudele, nu s-a bucurat de prea mult succes printre unii politicieni. Eugen Nicolicea, chestor al Camerei Deputatilor din partea PSD, a argumentat ca masura ar incalca dreptul cetateanului de a vota si a sustinut chiar ca frauda nu este cauzata de scapari ale legii, ci de persoane.

O alta problema a fost schimbarea legii astfel incat sa nu se reia precedentul creat de candidatura de anul trecut a lui Ion Iliescu la un post de senator cand inca era presedinte al tarii. Din nou, reprezentantul PSD si-a aparat formatiunea. Nicolicea a spus ca Iliescu nu a avut de ales: „Faptul ca detinea acea functie care-l obliga sa fie independent, nu era vina lui“, sustine chestorul. El a prevenit ca aceste situatii se pot repeta la fiecare 20 de ani, adica atunci cand alegerile parlamentare pot coincide cu cele prezidentiale.

Cristian Parvulescu, presedinte al Asociatiei Pro-Democratia, considera ca in toti acesti ani nu au fost aduse modificari de substanta legilor electorale. „Practic, modul de organizare a alegerilor a ramas la fel ca in 1990“, ne-a declarat acesta. Conform lui Parvulescu, in abordarea problemelor electorale, prioritatea ar trebui sa o aiba unificarea legislatiei, care de cele mai multe ori este contradictorie.

Presedintele Pro-Democratia mai recomanda sa se faca o diferentiere intre partea administrativ-organizatorica a alegerilor si partea de control a acestora. Prima ar reveni autoritatilor, iar a doua unui corp profesionalizat de judecatori, care sa se ocupe de sesizari si ilegalitati.

Averea

· Alte știri de la Eliza Olteanu

Azi: Cea mai citită știre din sursa Averea:

Legea electorala a fost scoasa de la index | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.68201088905334 seconds.