Joi, 16 Iunie 2005 - 07:33 AM Aleg.RO: Grigoriu, aproape sef la Radio Romania

Publicat de: Lucian Gheorghiu

Cotidianul Noile Consilii de Administratie din TVR si SRR vor ½ votate in Parlament pe 29 iunie. In luna octombrie va aparea o noua legislatie privind audiovizualul public. Conform legii in vigoare, componenta viitoarelor CA va fi urmatoarea: cite un reprezentant al Presedintiei si al Guvernului, opt reprezentanti ai partidelor parlamentare, un reprezentant al minoritatilor nationale, cite unul al salariatilor, respectiv sindicatelor din TVR si SRR. Dupa alegerea noilor conduceri, va fi desemnat presedintele - director general prin votul membrilor CA. Cele opt locuri in CA sint impartite astfel: trei PSD si cite unul PNL, PD, PC, PRM si UDMR. Initial, reprezentantii Aliantei D.A. aveau dreptul la cite trei locuri in fiecare CA, dar, in urma negocierilor, cite un loc a fost cedat UDMR. Purtatorul de cuvint al PNL a recunoscut ca posturile din coalitie s-au negociat, dar nu a pronuntat numele UDMR ca fiind cel al beneficiarului. Pina luni, partidele urmeaza sa-si desemneze candidatii pentru cele doua CA. Certitudinile sint putine la aceasta ora. UDMR ar putea sa-si pastreze cei doi membri din CA, iar PNL sa nu-i schimbe pe cei de la SRR: Ducu Bertzi (titular) si Maria Cristea (supleant). La PNL se pronunta cu multa insistenta numele lui Andrei Plesu, pentru CA al TVR, iar Paul Grigoriu este dat ca fiind cert o propunere a PD, chiar pentru sefia SRR.
In octombrie apare functia de director general

Ieri, Comisia de Cultura a Camerei Deputatilor a votat o propunere legislativa a UDMR-istului Kelemen Hunor, care modifica actuala lege a TVR si SRR. Conform viitoarei legi, postul de director general se separa de cel al presedintelui CA. De asemenea, se modifica structura CA: reprezentantii salariatilor devin observatori, locurile acestora revenind cite unui reprezentant al Academiei Romane si al Parlamentului. Se estimeaza ca viitoarea lege va intra in vigoare in luna octombrie. Acest lucru nu inseamna si schimbarea CA in functie, care isi va duce mandatul pina la sfirsit. In schimb, in octombrie 2005 se va tine concursul pentru postul de director general.
Proiectul Turcan-Iliescu, in dezbatere publica

In paralel, un alt proiect (autori Raluca Turcan, PNL si Valentin Iliescu, PD) este gata si va fi lansat in dezbatere publica. Textul celor doi instituie controlul societatii civile asupra politicii editoriale a TVR si SRR si acorda cite trei locuri in cele doua CA reprezentantilor societatii civile. Raluca Turcan intentioneaza in final sa cupleze acest proiect cu cel al lui Kelemen Hunor. „Toata lumea a cerut implicarea societatii civile. O sa avem aceasta sansa daca proiectul nostru va fi receptat corect de catre Parlament“.
Calendarul alegerii CA

Parlamentul a decis ca numirea noilor conduceri, a TVR si a radioului public, sa se faca dupa legea aflata in vigoare, renuntindu-se la ideea PNL, care propunea un interimat asigurat de catre un director general. A fost stabilit urmatorul calendar pentru desemnarea noilor Consilii de Administratie: pe 21 iunie, fiecare grup parlamentar urmeaza sa prezinte lista titularilor si supleantilor la care are dreptul; in data de 23 iunie, salariatii si sindicatele din cele doua institutii media publice isi vor organiza alegeri pentru posturile ce le revin in CA; toti candidatii desemnati vor fi audiati luni 27 si marti 28 iunie, in comisiile reunite de cultura ale celor doua Camere, iar votul Parlamentului va fi dat miercuri 29 iunie. Urmeaza ca noile CA sa-si aleaga, prin vot, presedintii cel mai probabil pina in 15 iulie.

· Cotidianul
Cotidianul

· Alte știri de la Lucian Gheorghiu

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Grigoriu, aproape sef la Radio Romania | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii