Joi, 16 Iunie 2005 - 07:29 AM Aleg.RO: PSD depune, maine, motiunea de cenzura pentru proprietate si justitie

Publicat de: Lacramioara Rosculet

gardianul Fostul partid de guvernamant este nemultumit pentru ca Puterea ocoleste dezbaterea parlamentara PSD va depune maine motiunea de cenzura impotriva Guvernului pe pachetul de legi ale justitiei si proprietatii, ne-a declarat ieri vicepresedintele Ilie Sarbu. El a precizat ca Guvernul nu s-a aratat dispus sa negocieze amendamentele aduse de PSD celor doua legi, ceea ce a determinat principalul partid de opozitie sa recurga la aceasta solutie.

Refuzul Guvernului de a negocia posibile schimbari in legile justitiei si proprietatii a determinat PSD sa initieze o motiune de cenzura impotriva institutiei conduse de Calin Popescu-Tariceanu. "Ceea ce ne asteptam sa se intample s-a intamplat, Guvernul Basescu a decis sa sfideze in continuare rolul constitutional al Parlamentului", declara, marti, Mircea Geoana, aratand ca un set de legi cu implicatii sociale, economice si juridice semnificative au fost trimise "in vrac", fara a se da Parlamentului sansa de a le dezbate. In ceea ce priveste Legea justitiei, PSD acuza, in textul motiunii, implicarea politicului in actul de justitie. "Este clara o dorinta a actualului ministrul al justitiei, cat si a presedintelui Basescu si schimbarile pe care doresc sa le faca, pentru ca de fapt tinta principala a pachetului este schimbarea magistratilor", ne-a declarat ieri vicepresedintele PSD Ilie Sarbu. In plus, in opinia liderului PSD, intrarea in vigoare a legilor proprietatii poate crea "bulversari extraordinare la nivel national", statul putand sa se astepte la milioane de procese privind retrocedarea terenurilor. Ilie Sarbu crede totodata ca Fondul Proprietatea devine in acest fel o structura de tip FNI. "Fondul Proprietatea, pe care noi il consideram un fel de FNI, nu are o baza, nu se poate crea un fond asa in doua-trei luni. Astfel, aplicarea prevederilor legate de retrocedari ar insemna ca fiecare roman, dupa un calcul al nostru, sa suporte in jur de 5.000 de euro din propriul buzunar, in timp", a explicat Sarbu.

Tariceanu: Motiunea PSD nu are sanse!

Dupa ce, in urma cu doua zile, premierul Calin Popescu- Tariceanu a prezentat, in fata Camerelor reunite ale Parlamentului, proiectul de lege pentru reglementarea juridica a proprietatii si reforma in Justitie, precizand ca legea pentru care Guvernul isi asuma raspunderea este, prin excelenta, Legea reformei in Romania, el a criticat pozitia celor "care nu au luat masuri reale de reforma a justitiei atunci cand erau la putere, dar care au patronat generalizarea coruptiei la nivelul intregii societati" si care acum sunt cei mai inversunati opozanti ai acestui demers. Cu multa hotarare si certitudine, premierul a mentionat ca, daca opozitia va dori sa depuna o motiune de cenzura, "aceasta nu va trece", transmite A.M. Press. Tariceanu a aratat ca, intr-o astfel de situatie, demersul opozitiei va fi doar "un gest politicianist", care va transmite un mesaj clar in ceea ce priveste pregatirea Romaniei pentru aderarea la UE. Premierul a criticat, de asemenea, acuzele aduse de opozitie, conform carora gestul Guvernului de a recurge la asumarea raspunderii manifesta dispret fata de institutia Parlamentului. "Total fals! Prin procedura asumarii raspunderii, Guvenul vine in fata Parlamentului si cere un vot de incredere". "Reforma nu se cantareste la kilogram sau la legatura, ca la piata, ci se evalueaza prin efectele pe care le genereaza intr-o societate", a mai spus Tariceanu. Pentru evitarea dezbaterilor publice, premierul a mentionat ca au fost acceptate cele 71 de amendamente depuse de parlamentari din toate partidele. In finalul discursului sau, premierul a subliniat rolul pe care il are adoptarea acestui pachet legislativ in procesul de aderare a Romaniei la UE si a declarat, in numele Executivului, asumarea raspunderii in fata Parlamentului pentru proiectul de lege privind reglementarea juridica a proprietatii si reforma justitiei.

Detalii tehnice

Motiunea de cenzura depusa de PSD va fi prezentata, luni, in plenul Camerelor reunite, iar dezbaterea si exprimarea votului secret cu bile va avea loc in sedinta de miercuri a Parlamentului, potrivit secretarului Camerei, Titu Gheorghiof.

Gardianul

· Alte știri de la Lacramioara Rosculet

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

PSD depune, maine, motiunea de cenzura pentru proprietate si justitie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii