Joi, 16 Iunie 2005 - 07:17 AM Aleg.RO: Comisia juridica a Camerei a decis: Cand Parlamentul e in vacanta, Taricenii pot jongla cu propriile dosare de securitate

Publicat de: C. Cristofan

gardianul Executivul va putea modifica Legea privind accesul la propriul dosar de Securitate, au decis, ieri, deputatii din Comisia juridica, acceptand un amendament al PNL la legea privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante in perioada in care Legislativul nu lucreaza. Liberalii propusesera ca Guvernul sa poata emite ordonante in domeniile justitiei, transparentei, drepturilor omului, transmite Mediafax. Deputatii din Comisia juridica au mai propus ca Executivul sa poata emite, in vacanta parlamentara, ordonante care sa asigure indeplinirea angajamentelor asumate in vederea integrarii in UE si s-a decis posibilitatea de adoptare a masurilor de urmarire a executarii obligatiilor asumate prin contractele de privatizare a societatilor comerciale. Deputatii nu au fost, insa, de acord cu amendamentul care mentiona modificarea legislatiei privind valorificarea activelor statului si privatizarea societatilor comerciale. Majoritatea membrilor comisiei au considerat ca domeniul privatizarii se refera la regimul proprietatii, fiind astfel un domeniu organic, neputand fi modificat prin ordonante. Nu a fost acceptat nici amendamentul vicepresedintelui comisiei, Cornel Stirbet (PNL), potrivit caruia Guvenul ar fi putut sa adopte masuri pentru privatizarea unor societati comerciale. Decizia de respingere a amendamentului a determinat protestul liberalului, care a aratat ca aceasta era una dintre masurile pe care Guvernul trebuia sa le ia "cat mai urgent". La randul lui, presedintele comisiei, Sergiu Andon (PC), a afirmat ca Executivul poate recurge la ordonante de urgenta daca doreste modificarea grabnica a unor legi.

Gardianul

· Alte știri de la C. Cristofan

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Comisia juridica a Camerei a decis: Cand Parlamentul e in vacanta, Taricenii pot jongla cu propriile dosare de securitate | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii