Vineri, 04 Septembrie 2015 - 05:58 AM Aleg.RO: Acuzat de coruptie, presedintele Guatemalei, Otto Perez, a demisionat

Publicat de: ---

Gândul AP Photo/Moises Castillo

Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Scrisoarea de demisie a fost semnata miercuri seara si transmisa Congresului, a declarat purtatorul de cuvant Jorge Ortega .

Criza politica pe care o traverseaza tara de mai multe luni s-a accelerat marti, dupa ce deputatii i-au ridicat imunitatea presedintelui, care si-a inceput mandatul in ianuarie 2012, dupa ce s-a angajat, in campania electorala, sa lupte impotriva criminalitatii si coruptiei.

Mii de manifestanti au iesit pe strazi, in capitala si in alte orase din tara, in ultimele saptamani, si au cerut, intre altele, demisia lui Perez.

Parchetul General din Guatemala a anuntat miercuri ca justitia a emis un mandat de arestare pe numele sefului statului, in varsta de 64 de ani, acuzat ca a jucat un rol in cazul de coruptie cunoscut sub numele "La Linea", in care se cerea mita in schimbul neplatii unor taxe vamale.

Citeste si La cat s-ar ridica valoarea daunelor daca un dezastru ar lovi unul dintre marile orase ale lumii Citeste si Valls: Fotografia cu micul sirian care a murit inecat arata ca "este urgent sa se actioneze" Citeste si Rusia aplica o noua sanctiune Bulgariei


(170 afișări)

 

Link-uri înrudite

· Alte știri din sursa
Gândul

· Alte știri de la ---


Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Acuzat de coruptie, presedintele Guatemalei, Otto Perez, a demisionat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Comentariile aparțin autorilor. Nu suntem responsabili pentru conținutul acestora.
Page created in 0.57654309272766 seconds.