Vineri, 07 August 2015 - 06:02 AM Aleg.RO: Deputatul Dan Bordeianu, trimis in judecata pentru ABUZ in serviciu. Prejudiciul se ridica la patru milioane de lei

romanialibera

Deputatul Dan Bordeianu a fost trimis in judecată, de DNA, după ce societatea pe care o controla s-a angajat să execute o serie de lucrări pentru alimentarea cu apă in Deleni, județul Vaslui, care nu au mai fost finalizate sau au fost neconforme, cauzand un prejudiciu de patru milioane de lei, relatează Mediafax .

Astfel, procurorii Parchetului de pe langă Inalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PICCJ) i-au trimis in judecată, joi, pe deputatul PSD Dan Bordeianu, pe Nicoleta Bordeianu şi Mitică Ciobanu pentru complicitate la abuz in serviciu şi fals in inscrisuri sub semnătură privată.

Vasile Zamfir, primarul comunei Deleni din judeţul Vaslui, a fost acuzat de abuz in serviciu şi fals in inscrisuri sub semnătură privată, iar Ioan Melinte şi Paul Andrei Dobrea de complicitate la abuz in serviciu şi fals in inscrisuri oficiale.

In faţa judecătorilor vor ajunge şi Parasca Boţ pentru complicitate la abuz in serviciu şi fals intelectual, iar Tănase Roman, viceprimarul comunei Deleni, şi Sandu Dandeş, secretar al comunei Deleni, pentru complicitate la abuz in serviciu.

Citește și: Deputatul Dan Bordeianu părăseşte PNL pentru PSD

Potrivit rechizitoriului, in realizarea unui proiect avand ca obiect executarea, finalizarea şi intreţinerea lucrării \'Alimentarea cu apă şi amenajare poduri şi podeţe in localităţile Deleni, Zininca, Bulboaca\', au fost comise o serie de infracţiuni de abuz in serviciu şi fals, relativ la executarea şi plata unor lucrări aferente proiectului, derulate in contextul perfectării unui contract intre primăria comunei Deleni reprezentată de primarul Vasile Zamfir şi SC Ecoloc SRL Huşi, al cărei administrator era Nicoleta Bordeianu, iar director Dan Bordeianu.

Procurorii susţin că, lucrările finanţate integral din fondurile publice, aveau ca finalitate imbunătăţirea condiţiilor de trai ale locuitorilor arondaţi unei arii rurale, prin oferirea posibilităţii alimentării cu apă potabilă a gospodăriilor.

"Inculpatul Bordeianu Dan a participat din partea SC Ecoloc SRL, in calitate de director (calitate in care a semnat şi un act adiţional), la derularea lucrărilor menţionate anterior figurand ca delegat pe un număr de opt facturi fiscale emise de executant, care au fost introduse in circuitul financiar contabil şi prezentate pentru plată primarului comunei Deleni, judeţul Vaslui, inculpatul Zamfir Vasile, care, cu incălcarea atribuţiilor de serviciu, a semnat ca bun de plată 17 facturi fiscale şi tot atatea ordine de plată. Ulterior, acestea au fost decontate, deşi lucrările nu au fost conforme cu proiectul şi nu au fost finalizate, fiind prejudiciat astfel bugetul de stat cu suma de aproximativ 4.000.000 lei", se arată in rechizitoriu.

Potrivit anchetatorilor, Ioan Melinte a semnat alături de primarul Vasile Zamfir şi Nicoleta Bordeianu, administrator al SC Ecoloc SRL, situaţiile de lucrări in baza cărora s-a efectuat plata celor 17 facturi fiscale, iar in calitate de diriginte de şantier a incălcat dispoziţiile Legii 10/1995 privind calitatea in construcţii, prin omisiunea deliberată de verificare şi avizare a modificărilor aduse proiectului pe parcursul efectuării lucrărilor, cu consecinţa generării in mod nelegal a unor costuri suplimentare din fondurile alocate de Guvern.

De asemenea, Parasca Boţ ar fi a intocmit şi semnat cele 17 ordine de plată ce au stat la baza achitării celor 17 facturi emise de SC Ecolac SRL, iar Paul Andrei Dobrea şi Mitică Ciobanu au participat din partea aceleiaşi societăţi ca ingineri cu 7, respectiv 10 angajaţi in subordine la derularea lucrărilor ce nu erau conforme cu proiectul şi nu au fost finalizate.

"Iculpatul Roman Tănase, in calitate de viceprimar al comunei Deleni şi responsabil cu achiziţiile publice, anterior intrării pe ordinea de zi a intocmit raportul compartimentului de resort privind elaborarea proiectului de Hotărare pentru studiul de fezabilitate in vederea construirii aducţiunii de apă in satele componente, prin care, pe langă notificarea intenţiei studiului, a menţionat elemente de detaliu ale investiţiei, precum valoarea proiectului, lungimea albiei dalate, tipurile, dimensiunile şi poziţionarea podeţelor şi punţilor pietonale, etc. Elementele respective nu puteau fi cunoscute la acel moment decat de către proiectant, care nu fusese incă angajat de către beneficiar, primăria iniţiind demersuri in sensul aprobării prin Hotărare de Consiliu Local a efectuării studiului de fezabilitate, care apoi urma a fi aprobat potrivit legii, cu consecinţa demarării ulterioare a procedurilor statuate de O.G. nr. 7/2006", se mai arată in documentul citat.

Conform procurorilor, Sandu Dandeş, in calitate de secretar al comunei Deleni, a contrasemnat mai multe documente, "sprijinind astfel emiterea unor hotărari de consiliu local nelegale, cu efectul perfectării contractului evocat şi plata nelegală a sumelor de bani arătate, in lipsa contraprestaţiilor impuse de act şi legea aplicabilă".

Anchetatorii au instituit sechestru asigurător asupra bunurilor imobile şi mobile aparţinand inculpaţilor.

Dosarul va fi judecat de Inalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Pregatiri de Black Friday pentru incaltaminte copii. comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Deputatul Dan Bordeianu, trimis in judecata pentru ABUZ in serviciu. Prejudiciul se ridica la patru milioane de lei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii