Marți, 30 Iunie 2015 - 05:31 AM Aleg.RO: Ce spune Oprea despre pensiile militare

jurnalulnational Karina Knapek/Intact Images (adsbygoogle = window .adsbygoogle || []).push({}); Pensiile militare de stat nu sunt privilegii, ele reprezinta recunoasterea pe care societatea o datoreaza celor care imbraca haina militara si depun un juramant militar, a declarat premierul interimar Gabriel Oprea, luni, in plenul Senatului, inainte de votul pe proiectul de lege. "Am sustinut proiectul (n.r. pensiilor militare) pe tot parcursul decizional, cu toata convingerea, cu increderea ca in fiecare dintre dumneavoastra, in fiecare roman exista respectul si aprecierea pentru militarii de cariera. Tara are nevoie de militari, inclusiv in actualul context complicat de securitate. Trebuie sa facem fata noilor provocari de securitate, iar noi avem datoria sa le asiguram drepturile militarilor. Pensiile militare de stat nu sunt pensii speciale, nu sunt niste privilegii, ci reprezinta recunoasterea pe care societatea o datoreaza celor care imbraca haina militara si depun un juramant militar", a spus Oprea inainte ca senatorii sa-si dea votul pe proiectului de lege privind pensiile militare de stat. El a spus ca Romania are obligatia de a-si trata militarii cu aceeasi onoare si recunostinta ca orice tara civilizata. "Asa stau lucrurile in aceasta privinta in orice tara civilizata, iar Romania are obligatia de a-si trata militarii cu aceeasi onoare si cu aceeasi recunostinta. Beneficiarii acestui sistem de pensii militarii urmeaza sa fie militarii, soldatii si gradatii profesionisti, politisti, jandarmi, pompieri si toti functionarii cu statut special care sunt la datorie pentru romani si pentru Romania. Si va pot spune, ca om crescut si format in sistemul militar, ca nu este la indemana oricui sa stai 24 de ore din 24, 7 zile din 7, iar o cariera militara inseamna foarte multe constrangeri si privatiuni pe care alte profesii nu le au. Meseria de miliar este in primul rand o vocatie", a adaugat vicepremierul. In context, el a reafirmat si a subliniat ca este "un sustinator al intereselor legitime ale militarilor romani". "Am fost si raman un sustinator al intereselor legitime ale militarilor romani. Inca din 2010, in toate functiile in care am fost, ca ministru al Apararii, ministru de Interne, am facut tot ceea ce a stat in puterea mea ca pensiile militarilor sa nu fie afectate de deciziile politice. Acestia sunt oamenii, ma refer la militari, din sectorul de securitate nationala, aparare, ordine publica, siguranta nationala carora le incredintam viata si le incredintam viata copiilor nostri in momentele de cumpana ale tarii. Va cer sa dam un vot favorabil pe aceasta lege pentru militarii romani, pentru securitatea nationala si pentru viitorul Romaniei", a mai spus Gabriel Oprea. Plenul Senatului a adoptat luni proiectul de lege privind pensiile militare de stat, cu 120 de voturi pentru si 3 abtineri. Camera Deputatilor are rol decizional in acest caz. Proiectul de act normativ, initiat de Guvern si sustinut in plen de premierul interimar Gabriel Oprea, reglementeaza dreptul la pensii si alte drepturi sociale pentru militari, politisti si functionari publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Ce spune Oprea despre pensiile militare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.66719388961792 seconds.