Miercuri, 24 Iunie 2015 - 05:14 AM Aleg.RO: Cu cine inlocuim actuala clasa politica?

romanialibera

Direct sau indirect, DNA deci­meaz? var­fu­rile clasei politice . \'Decimeaz?\' (adic? elimin? unul din zece) e un eufemism, pentru c? in anumite categorii, cum ar fi cea a presedintilor consiliilor judetene sau a primarilor de sector si ai marilor orase, proportia celor atinsi de spectrul cercet?rii penale tinde s? dep?seasc? jum?tatea – dac? nu a si f?cut-o deja, eu recunosc c? am pierdut sirul.

PSD are probleme majore la varf. Nu doar c? actualul presedinte este cercetat penal – acuzatia legat? de contractul lui Sova cu complexurile energetice ramane in picioare, chiar dac? deputatii nu au fost de acord cu anchetarea conflictului de interese. Cel dinainte (Geoan?) este vizat intr-un dosar de luare de mit? care-l are ca personaj principal pe Vanghelie, dosar din care fostul ministru de Externe s-a ales cu niste ceasuri puse sub sechestru, ceea ce nu face bine la imagine. Dac?-i ad?ug?m pe Adrian N?stase, condamnat de dou? ori, si pe Iliescu, care n-ar avea cum s? scape dac? dosarul Mineriadei ar fi redeschis pe bune, avem o galerie de onoare de toat? frumusetea.

Ar mai fi de enumerat lungul sir de vicepresedinti ai partidului din generatii mai vechi (Hrebenciuc, Mitrea, Vanghelie) sau mai noi (Dragnea, Sova, Valcov) si lideri de organizatii judetene care au fost condamnati sau sunt urm?riti penal pentru a avea imaginea unui partid decapitat. Atat de decapitat, incat recent a trebuit s? recurg? la un personaj din afara partidului pentru a asigura interimatul functiei de prim-ministru.

De cealalt? parte, nici PNL nu se simte mai bine. Cu patru fosti ministri condamnati definitiv (Remes, Dobritoiu, Fenechiu, Chiuariu, ultimul executandu-si pedeapsa la locul de munc? – adic? in Comisia juridic? a Senatului) si un al cincilea (Vosganian) sc?pat de cercetare in mod rusinos, nu pare a se deosebi de PSD decat prin cantitate. Dar si asta e relativ?, c?ci num?rul demnit?tilor detinute in ultimul an de liberali e si el mult mai mic – deci, in procente, am ajunge la cifre de acelasi ordin. Cam la fel stau lucrurile si la capitolul alesilor locali, nume precum Poteras, Scripcaru, Apostu, Moisescu, Chiliman fiind doar cateva dintre cele mai sonore.

Partidele mai mici sunt si ele pline de probleme penale: UDMR are si el un fost ministru (Borbely) sc?pat de anchet? prin votul senatorilor si altul (Nagy) condamnat definitiv, PMP se poate l?uda cu fosta presedint? (Udrea) si un fost vicepresedinte (Gheorghe Stefan) cu multiple dosare pe rol. UNPR are si el in component? nume cu rezonante penale (Vreme, Mih?ilescu).

Stiu c? am amestecat in listele de mai sus politicieni care au fost deja condamnati cu altii care se afl? in diferite stadii ale anchetei sau ale procesului – deci ar trebui considerati nevinovati. Numai c?, din punctul de vedere al perceptiei publice, prezumtia de nevinov?tie nu prea functioneaz?. Stiu si c? au fost numeroase cazurile in care politicieni aflati sub urm?rire, unii chiar condamnati pentru fapte de coruptie, au fost votati cu entuziasm.

Dac? ne uit?m la diferenta dintre cotele de incredere ale DNA (61%) si ale partidelor politice (6%), constat?m c? actuala clas? politic? a pierdut b?t?lia. Asocierea actualelor partide cu ideea de coruptie domin? in opinia public?. Cei care reprezint? acum clasa politic? sunt, ca grup social, expirati, chiar dac? unele personaje sunt, individual, neimplicate direct in fenomenul coruptiei.

Se impune, asadar, o primenire grabnic? a distributiei pe scena politic? – termenul fiind reprezentat de alegerile parlamentare de anul viitor. Problema e c? esaloanele secunde ale partidelor nu dispun de personalit?ti cu suficient? notorietate incat s? poat? inlocui actualele \'vedete\'. E aici un cerc vicios: ideea de partid politic are o reputatie oribil?, ceea ce impiedic? oamenii competenti si integri s? se apropie de ele. La asta se adaug? noua (veche) Lege a alegerilor parlamentare, care nu favorizeaz? p?trunderea unor noi partide.

Astea ar fi vestile proaste. Vestea bun? este c? a ap?rut o mas? critic? de oameni dispusi s? se implice in viata public? si care chiar au inceput s? se organizeze pentru atingerea unor obiective – deocamdat? extrem de punctuale. Pe unii dintre ei i-am v?zut samb?ta trecut? la Targul de initiative cet?tenesti. Sunt convins c?, dac? ar intra in politic?, ar putea schimba in bine imaginea de ansamblu a partidelor. Conditia e s? fie convinsi s? fac? pasul c?tre zona (urat mirositoare) a politicului. O sans? ar putea veni dinspre partidele care se infiinteaz? acum, cu mai putine bariere birocratice.

Eu zic s? fim cu ochii pe ei. Dac? e s? se schimbe ceva, dinspre ei se va intampla.

Mircea Kivu este sociolog

15% REDUCERE la toate tabletele Allview. Click pentru detalii! comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Cu cine inlocuim actuala clasa politica? | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii