Miercuri, 20 Mai 2015 - 08:34 AM Aleg.RO: Iohannis, intalnire cu grupul minoritatilor nationale

Cotidianul

Presedintele Klaus Iohannis, s-a intalnit marti la Palatul Cotroceni, cu membrii Grupului parlamentar al minoritatilor nationale, pentru o discutie "pe teme de interes pentru minoritatile nationale din Romania", anunta Administratia Prezidentiala intr-un comunicat .

"Cu aceasta ocazie, Presedintele Romaniei a transmis intreaga sa apreciere pentru eforturile organizatiilor minoritatilor nationale si cele ale Grupului parlamentar de a promova constant valori si principii democratice si europene, pentru deschiderea permanenta catre cooperare, dialog si constructie impreuna cu reprezentantii majoritatii. În opinia sa, minoritatile nationale au reprezentat constant un factor de echilibru si stabilitate in sistemul politic din Romania in ultimii 25 de ani", se mentioneaza in comunicat.

Iohannis "si-a exprimat convingerea ca acest model de cooperare trebuie continuat si imbogatit, fiind parte esentiala a viziunii sale privind statul roman si guvernarea. În opinia sa, societatea si statul roman au nevoie de contributia minoritatilor nationale la procesul de schimbare pe care il parcurg in prezent, dar si la proiectele nationale pe termen lung. Domnul Presedinte Klaus Iohannis a subliniat ca obiectivele sale de mandat privind aplicarea legilor, functionarea institutiilor si buna guvernare vor avea efecte pozitive inclusiv in ceea ce priveste respectarea drepturilor minoritatilor nationale", conform sursei citate.

Presedintia precizeaza ca membrii Grupului parlamentar al minoritatilor nationale din Camera Deputatilor au adus in discutie nevoia de a avea un proiect de tara asumat de intreaga societate romaneasca, necesitatea pastrarii identitatii etnice si a dreptului de a studia in limba materna, situatia actuala din sistemul sanitar romanesc, precum si problema acordarii cetateniei romane pentru cei care au studiat in Romania. "În cadrul intalnirii de la Palatul Cotroceni a mai fost abordata problema restituirii proprietatilor comunitatilor etnice si religioase preluate abuziv de statul roman si adoptarea unui cadru legal pentru protejarea monumentelor istorice", se mai arata in comunicat.

(190 )

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Iohannis, intalnire cu grupul minoritatilor nationale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii