Joi, 19 Februarie 2015 - 05:44 AM Aleg.RO: Un inculpat din dosarul Hertanu scapa de arest. Care este motivul

romanialibera

Liviu Munteanu, unul dintre oamenii de afaceri retinuti in dosarul privind fraudarea unor fonduri europene, in care este implicat Iulian Hertanu, cumnatul premierului Victor Ponta, a recunoscut faptele de care este acuzat .

Astfel, procurorii care ancheteaza dosarul de corup?ie in care este implicat cumnatul premierului Ponta nu vor cere arestarea preventiva a lui Liviu Munteanu, administrator al S.C. Grossmann Engineering Group SRL intrucat la audierile de marti de la DNA Ploiesti acesta \'a colaborat cu organele de ancheta\'.

In schimb, anchetatorii il vor pune, cel mai probabil, sub control judiciar pe administratorul S.C. Grossmann Engineering Group SRL.

Citeste si: Famiglia Ponta se clatina. Prietenul Ghita a dat o mana de ajutor

Anchetatorii din cadrul DNA Ploie?ti, care in noaptea de mar?i spre miercuri au re?inut patru persoane in dosarul in care este urmarit penal cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Her?anu, vor cere, miercuri dupa-amiaza, Inaltei Curti de Casa?ie ?i Justi?ie, emiterea unor mandate de arestare preventiva pe numele a trei dintre cei patru inculpa?i re?inu?i in acest dosar.

Liviu Munteanu este urmarit penal pentru aderare la un grup infrac?ional organizat, schimbarea nelegala a destina?iei fondurilor europene ?i evaziune fiscala. El a fost adus, mar?i dupa-amiaza, la sediul DNA Ploie?ti ?i audiat, iar miercuri, la ora 4.30, a fost scos din sediul DNA alaturi de ceilal?i trei oameni de afaceri re?inu?i in acest dosar ?i dus in arestul IPJ Prahova, de la Campina.

Miercuri dupa-amiaza, Iulian Her?anu, Mihail Marian Coman ?i Vladimirr Razvan Ciorba, oameni de afaceri inculpa?i in dosar, vor fi prezenta?i instan?ei supreme cu propunere de arestare preventiva.

Marti, procurorii DNA - Serviciul Teritorial Ploiesti au facut 14 perchezitii, majoritatea in Bucuresti si Ploiesti, la sediile unor societati comerciale si la domiciliile unor persoane, de unde au ridicat zeci de saci cu documente contabile, juridice, precum si documente aferente proiectelor de canalizare in orasul Comarnic, in comuna Gorgota din judetul Prahova, dar si in alte localitati, toate atribuite SC Grossmann Engineering Group, al carei administrator este Iulian Her?anu, cumnatul premierului Victor Ponta.

Citeste si: REFERAT. Cumnatul premierului Ponta, RE?INUT, a organizat un grup infrac?ional, sprijinit de deputa?ii PSD Ghi?a ?i Vlad Cosma ?i de pre?edintele CJ Prahova

In urma perchezi?iilor, au fost du?i cu mandat la DNA Ploie?ti Iulian Her?anu, cumnatul premierului Victor Ponta, oamenii de afaceri Mihail Marian Coman, Vladimir Razvan Ciorba ?i Liviu Munteanu, precum ?i deputa?ii Sebastian Ghi?a ?i Vlad Cosma ?i pre?edintele Consiliului Jude?ean Prahova, Mircea Cosma. Audierile de la DNA Ploie?ti s-au incheiat dupa aproximativ 17 ore, respectiv in jurul orei 04.30, cand Iulian Hertanu, cumnatul premierului, a fost scos incatusat din sediul institutiei, fiind retinut de catre procurorii anticoruptie.

In acelasi dosar au mai fost retinuti oamenii de afaceri Mihail Marian Coman, fost consilier judetean, Vladimir Razvan Ciorba ?i Liviu Munteanu, in timp ce deputatul Sebastian Ghita, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, si fiul sau, deputatul Vlad Cosma, au fost pusi sub control judiciar.

Procurorii DNA Ploie?ti l-au re?inut pe cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Hertanu, pentru savar?irea infrac?iunilor de: constituire de grup infrac?ional organizat, de schimbarea nelegala a destina?iei fondurilor europene, de evaziune fiscala. Prejudiciul total depa?e?te 10,3 milioane de lei.

Citeste si: GALERIE FOTO. Cum se razgandeste Ponta cand vine vorba despre dosarele penale ale familiei sale

Conform anchetatorilor, in perioada 2011- 2015, Her?anu, administrator de drept ?i, incepand cu data de 25 aprilie 2014, administrator de fapt al S.C. Grossmann Engineering Group S.R.L., respectiv angajat al S.C. CVR Asfalt Construct Group SRL Dobroe?ti, Vladimir Ciorba ?i Mihai Marian Coman au constituit un grup infrac?ional pentru a-?i adjudeca fraudulos un contract de lucrari finan?at preponderent din fonduri europene.

Ei sunt acuza?i ca ?i-au insu?it ilegal importante sume de bani, prin schimbarea destina?iei fondurilor ob?inute prin proiectul cu finan?are europeana ?i prin sustragerea de la plata contribu?iilor datorate catre stat, prin eviden?ierea unor cheltuieli nereale sau opera?iuni fictive in documentele societa?ilor pe care le-au controlat.

Procurorii spun ca la grupul infrac?ional a aderat, prin numirea ca administrator al S.C. Grossmann Engineering Group, incepand cu 25 aprilie 2014, Liviu Munteanu, rolul sau fiind acela de a semna documente in cadrul proiectului cu finan?are europeana ?i de a asigura efectuarea unor pla?i catre societa?ile controlate de membrii grupului.

Aparate medicale, produse organice. doar AICI ! comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Un inculpat din dosarul Hertanu scapa de arest. Care este motivul | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii