Joi, 19 Februarie 2015 - 05:44 AM Aleg.RO: Cumnatul premierul Victor Ponta, Iulian Hertan, acuzat ca a obtinut fraudulos contractul pentru extinderea canalizatii la Comarnic

Puterea taguri: cumnat, premier, victor, ponta, iulian, hertan, acuzat, obtine, fraudulos, contract, extindere, canalizare, comarnic

Cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Hertanu, este acuzat ca a obtinut fraudulos contractul pentru extinderea canalizarii la Comarnic . De asemenea, deputatul Sebastian Ghita, Vlad si Mircea Cosma sunt acuzati ca ar fi facut presiuni la SC Hidro Prahova pentru a-i atribui acest contract firmei lui Iulian Hertanu.

Iulian Hertanu, cumnatul premierului Victor Ponta, si oamenii de afaceri Mihail Marian Coman, Vladimir Razvan Ciorba si Liviu Munteanu au fost retinuti pentru 24 de ore de catre procurorii DNA, fiind suspectati ca firmele acestora au obtinut fraudulos contractul din fonduri europene pentru extinderea canalizarii din orasul Comarnic.

DNA a precizat, intr-un comunicat de presa, ca Iulian Cristian Hertanu, administrator al S.C. Grossmann Engineering Group S.R.L, este urmarit penal sub acuzatiile de constituire a unui grup infractional organizat, schimbarea nelegala a destinatiei fondurilor europene si evaziune fiscala.

În acelasi dosar, sunt urmariti penal pentru aceleasi infractiuni omul de afaceri Mihail Marian Coman, fost consilier judetean PSD, administrator si asociat la S.C. Indserv SRL Ploiesti si S.C. Indserv Proiect SRL Ploiesti si consilier al directorului SC Hidro Prahova SA, precum si omul de afaceri Vladimir Razvan Ciorba, administrator si asociat la S.C. CVR Asfalt Construct Group SRL Dobroesti (Ilfov), S.C. CVR Activites Group SRL Bucuresti si S.C. Gefam Pro SRL Dobroesti.

Anchetatorii sustin ca, in perioada 2011- 2015, Iulian Cristian Hertanu, administrator de drept si, incepand cu data de 25 aprilie 2014, administrator de fapt al S.C. Grossmann Engineering Group S.R.L., respectiv angajat al S.C. CVR Asfalt Construct Group SRL Dobroesti, Vladimir Ciorba si Mihai Marian Coman au constituit un grup infractional pentru a-si adjudeca fraudulos un contract de lucrari finantat preponderent din fonduri europene.

Acestia sunt acuzati ca si-au insusit ilegal importante sume de bani, prin schimbarea destinatiei fondurilor obtinute prin proiectul cu finantare europeana si prin sustragerea de la plata contributiilor datorate catre stat, prin evidentierea unor cheltuieli nereale sau operatiuni fictive in documentele societatilor pe care le-au controlat.

Contractul care are ca obiect extinderea retelei de canalizare in orasul Comarnic a fost atribuit de catre S.C. Hidro Prahova S.A. Ploiesti - firma Consiliului Judetean Prahova - asocierii S.C. Grossmann Engineering Group SRL - S.C. Euroconstruct Trading 98 SRL si a fost semnat in 13 ianuarie 2012.

Procurorii mai precizeaza ca la grupul infractional a aderat, prin numirea ca administrator al S.C. Grossmann Engineering Group, incepand cu 25 aprilie 2014, Liviu Munteanu, rolul sau fiind acela de a semna documente in cadrul proiectului cu finantare europeana si de a asigura efectuarea unor plati catre societatile controlate de membrii grupului.

Astfel, pentru a obtine contractul cu firma la care Consiliul Judetean Prahova este actionar majoritar, cei patru au fost sprijiniti de deputatii Sebastian Ghita, Vlad Cosma si de presedintele CJ Prahova, Mircea Cosma, urmariti penal in acest dosar pentru sprijinirea unui grup infractional organizat si aflati sub control judiciar.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Cumnatul premierul Victor Ponta, Iulian Hertan, acuzat ca a obtinut fraudulos contractul pentru extinderea canalizatii la Comarnic | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.66083407402039 seconds.