Miercuri, 18 Februarie 2015 - 05:29 AM Aleg.RO: Sebastian Ghita, suspect in dosarul in care este audiat cumnatul premierului Victor Ponta

jurnalulnational Deputatul Sebatian Ghita s-a prezentat, in jurul orei 12:00, la DNA Ploiesti, avand calitatea de suspect in dosarul in care este audiat cumnatul premierului Ponta, Iulian Hertanu . "Are legatura cu dosarul ce-l priveste pe cumnatul domnului Ponta si afacerile acestuia in Prahova", a declarat Sebastian Ghita inainte de a intra la audieri. Intrebat daca stie detalii din dosarul care vizeaza o serie de lucrari la infrastructura de canalizare, Ghita a explicat ca este o situtie cunoscuta de ani de zile. "Stim toti, cunoastem toti factorii politici din judet ca este o situatie care treneaza de cativa ani de zile. Lucrurile nu au functionat bine. A fost o licitatie castigata cu bani putini, si lucrarea este slaba. Dar nu cunosc mai multe alte detalii", a spus GhitaAstazi, Iulian Hertanu a fost adus cu mandat la DNA - Serviciul Teritorial Ploiesti, pentru a fi audiat. Inaintea lui Hertanu a fost adus si fostul consilier judetean Mihai Coman, anunta Agerpres. Acesta a fost timp de mai multi ani membru al PSD Prahova, iar in prezent este membru PNL Prahova si angajat ca si consilier al SC Hidro Prahova SRL, societate care deruleaza un contract pe fonduri europene privind realizarea retelelor de apa si canalizare in mai multe localitati ale judetului.In aceasta dimineata, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au facut fac perchezitii la firma Exfin SRL, care apartine mamei si surorii premierului Victor Ponta, relateaza Antena3. Perchezitiile procurorilor au avut loc in in 14 locatii, majoritatea situate in municipiile Bucuresti si Ploiesti, la sedii de societati comerciale ori domicilii ale unor persoane."Procurorii DNA Ploiesti efectueaza cercetari intr-o cauza penala ce vizeaza suspiciuni privind savarsirea unor infractiuni asimilate celor de coruptie si infractiuni de fraudare a fondurilor Uniunii Europene. In cursul zilei de 17 februarie, ca urmare a obtinerii autorizarilor legale de la instanta competenta, sunt efectuate perchezitii domiciliare in 14 locatii, majoritatea situate in municipiile Bucuresti si Ploiesti, acestea fiind sedii de societati comerciale ori domicilii ale unor persoane", se arata intr-un comunicat al DNA.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Sebastian Ghita, suspect in dosarul in care este audiat cumnatul premierului Victor Ponta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii