Miercuri, 18 Februarie 2015 - 05:29 AM Aleg.RO: O noua retinere in dosarul cumnatului lui Ponta

romanialibera

Administratorul si asociatul la trei firme, Vladimir Ciorba, vizat in dosarul lui Iulian Hertanu, cumnatului lui Victor Ponta, a fost retinut de procurorii DNA Ploiesti, informeaza Mediafax .

Ciorba a fost adus, in cursul zilei de marti, la DNA Ploiesti, pentru a fi audiat in dosarul in care mai sunt vizati, printre altii, Iulian Hertanu, Sebastian Ghita, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, si fiul acestuia, deputatul PSD Vlad Cosma.

In acest dosar, a mai fost retinut, marti, fostul consilier judetean Mihai Coman, iar cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Hertanu, vizat in acelasi dosar, se afla in continuare in sediul DNA Ploiesti, unde este audiat.

Citeste si: Famiglia Ponta se clatina. Prietenul Ghita a dat o mana de ajutor

La sediul DNA Ploiesti au mai fost audiati, in cursul zilei de marti, deputatul Sebastian Ghita, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, si fiul acestuia, deputatul PSD Vlad Cosma, toti trei fiind pusi sub control judiciar.

Pe perioada controlului judiciar, Mircea Cosma nu-si poate exercita functia de presedinte al CJ Prahova.

Vladimir Razvan Ciorba, administrator si asociat la SC CVR Asfalt Construct Group SRL, SC CVR Activities Group SRL Bucuresti si SC Gefam Pro SRL Dobroesti, este suspectat ca, impreuna cu Iulian Hertanu, precum si cu Mihail Marian Coman, administrator si asociat la SC Indserv SRL Ploiesti si SC Indserv Proiect SRL Ploiesti si angajat al SC Hidro Prahova SA, in functia de consilier al directorului general, din 24 mai 2012, \'au constituit un grup infractional pentru a ac?iona in vederea castigarii frauduloase a contractului de lucrari avand ca obiect «Extindere retele de canalizare in orasul Comarnic»\'.

Contractul a fost semnat in 13 ianuarie 2012, intre Asocierea SC Grossman Engineering Group SRL - SC Euroconstruct Trading 98 SRL si SC Hidro Prahova SA Ploiesti, acesta fiind finantat in mare parte din fonduri de la Uniunea Europeana.

Citeste si: FOTO. Primarul din Comarnic: Din cauza cumnatului lui Ponta ?i a firmei Euroconstruct, Comarnicul arata ca dupa BOMBARDAMENT

Anchetatorii ii suspecteaza pe reprezentantii acestor firme ca si-ar fi insusit importante sume de bani din acest proiect, prin schimbarea ilegala a destina?iei fondurilor ob?inute si prin sustragerea de la plata contributiilor datorate catre stat, respectiv prin evidentierea unor cheltuieli nereale sau operatiuni fictive in documentele societatilor pe care le-au controlat, au declarat pentru MEDIAFAX surse judiciare.

La grupul infractional ar fi aderat si Liviu Munteanu, care a fost numit administrator al SC Grossman Engineering Group SRL, incepand din 25 aprilie 2014, se mai arata in documentele citate.

In acest dosar anchetatorii suspecteaza ca s-ar fi deturnat aproximativ 54 la suta din fondurile dintr-un proiect european, banii fiind insusiti in interes propriu. De asemenea, in cauza sunt suspiciuni si cu privire la comiterea unor infractiuni asimilate celor de coruptie, printre care si fapte de evaziune fiscala.

Prejudiciul produs ar fi fost estimat la 7,8 milioane de lei, la care s-ar adauga un prejudiciu de 2,5 milioane de lei, din evaziune fiscala, au precizat sursele citate.

Lucrarile care fac obiectul acestui dosar penal au fost realizate in baza unui proiect european, fiind executate de SC Hidro Prahova SA, societate constituita prin asocierea Consiliului Jude?ean Prahova cu mai multe consilii locale din jude?, precum si de SC Euroconstruct Trading 98 SRL si SC Grossman Engineering Group SRL, una din firmele lui Iulian Her?anu, cumnatul premierului Victor Ponta.

Proiectul privind extinderea retelei de canalizare in orasul Comarnic a inceput in anul 2012 si trebuia terminat anul trecut, termenul de finalizare fiind prelungit intrucat lucrarile nu sunt gata, fiind oprite in decembrie 2014.

Potrivit primarului orasului Comarnic, Dorian Botoaca, pe durata derularii contractului autoritatile locale au amendat de cel putin sase ori firma Grossman Engineering Group SRL, pentru nerespectarea avizelor emise de primarie in derularea acestor lucrari.

Primarul a explicat ca amenzile au fost date pentru faptul ca dupa ce au spart strazile constructorii nu au adus carosabilul la starea initiala, iar primirea amenzilor reprezentantii Grossman Engineering Group SRL au contestat sanc?iunile la Judecatoria Sinaia, in prima faza au castigat, procesele fiind acum in stadiul de recurs.

Procurorii DNA - Serviciul Teritorial Ploiesti au facut, mar?i, 14 perchezitii, majoritatea in Bucuresti si Ploiesti, la sediile unor societati comerciale si la domiciliile unor persoane. In urma perchezi?iilor, anchetatorii au ridicat cateva zeci de saci cu documente, pe care i-au adus o camioneta a MAI la sediul DNA Ploiesti. In sacii sigilati erau documente contabile, juridice, precum si documente aferente proiectelor de canalizare in orasul Comarnic, in comuna Gorgota din judetul Prahova, dar si in alte localitati, toate apartinand SC Grossman Engineering Group.

150 de lei reducere la Tableta Asus Transformer Book T100 comenteaza sau vezi comentarii /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

O noua retinere in dosarul cumnatului lui Ponta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii