Luni, 02 Februarie 2015 - 05:40 AM Aleg.RO: Ghetea, ARB: Nu vrem legea insolventei fara un studiu de impact

ziarulfinanciar Autor: Liviu Popescu 02 .02.2015

Radu Ghetea, presedinte al CEC si al Asociatiei Romane a Bancilor (ARB), spune ca o lege a insolventei persoanelor fizice trebuie adoptata doar dupa efectuarea unui studiu de impact din care sa rezulte forma in care legea trebuie adoptata.  ?La nivelul Asociatiei Romane a Bancilor consideram ca este nevoie de o astfel de lege, dar trebuie sa avem grija ca prin aceasta sa nu se creeze un hazard moral, in sensul ca unii dintre imprumutati sa nu profite nejustificat de pe urma legii?, a spus pentru ZF Radu Ghetea. Saptamana trecuta, premierul Victor Ponta a confirmat ca Fondul Monetar International (FMI) a cerut un studiu de impact privind legea insolventei personale. Un proiect de lege in acest sens se afla in prezent in dezbatere in comisiile de specialitate din Camera Deputatilor dupa ce a fost adoptata in mod tacit de Senat.

Adoptarea legii ar permite persoanelor fizice care nu-si mai pot achita datoriile sa ceara unei instante de judecata intrarea in insolventa, iar ulterior sa-si poata achita datoriile pe baza unui plan ori prin intermediul lichidarii bunurilor detinute in proprietate. In ultimii ani, au existat mai multe initiative legislative pentru reglementarea falimentului personal, insa niciuna dintre acestea nu a avut sustinere. Bancherii si FMI s-au opus in mod constant legiferarii insolventei persoanelor fizice, din cauza experientei negative cu insolventa companiilor ? un fenomen care a luat amploare in criza.

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Ghetea, ARB: Nu vrem legea insolventei fara un studiu de impact | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii