Vineri, 21 Ianuarie 2005 - 08:16 AM Aleg.RO: Videanu, candidat la primarie si la sefia PD

Publicat de: e.fogarasi

adevarul Desi Partidul Democrat nu si-a anuntat oficial candidatul la Primaria Capitalei, este deja destul de clar ca acesta va fi vicepresedintele Adriean Videanu. El a primit in Guvern o functie de ministru de stat responsabil de probleme economice, fara portofoliu, tocmai pentru a-si putea pregati campania electorala. Videanu a comandat deja, se pare, un sondaj care-i va arata care este gradul sau de popularitate in Capitala. Adriean Videanu a fost presedinte al societatii Marmosim, dar a demisionat din aceasta functie si urmeaza sa incredinteze administrarea actiunilor pe care le detine la diferite firme unei societati de avocatura. Daca actualul vicepresedinte PD va castiga Primaria Capitalei, este foarte posibil ca el sa devina, la congresul din mai al partidului, si presedinte al PD, intrucat Emil Boc are dificultati in a conduce partidul de la Cluj. Liberalii l-au lansat deja in competitie pe Ludovic Orban, viceprimar al Capitalei si lider al organizatiei PNL din Bucuresti. Urmeaza ca un sondaj comandat de Alianta D.A. sa stabileasca cine va fi candidatul comun al liberalilor si democratilor.

M.V.M.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la e.fogarasi