Marți, 13 Ianuarie 2015 - 05:47 AM Aleg.RO: Dosarul in care deputatul UDMR Laszlo Borbely este acuzat de luare de mita, redeschis

Puterea taguri: dosar, deputat, udmr, laszlo, borbely, este, acuzat, luare, mita, redeschis, instanta, confirma

Dosarul in care deputatul Laszlo Borbely e acuzat de luare de mita, redeschis . Instanta suprema a confirmat, luni, decizia procurorilor DNA Oradea de redeschidere a anchetei in dosarul lui Laszlo Borbely, in care deputatul este acuzat ca ar fi luat mita pentru interventii in vederea atribuirii unor contracte.

"În temeiul art. 335 alin. 4 Cod procedura penala, confirma redeschiderea urmaririi penale dispusa prin ordonanta din 05 ianuarie 2015 a Parchetului de pe langa Înalta Curte de Casatie si Justitie - Directia Nationala Anticoruptie, Serviciul Teritorial Oradea, in dosarul nr.657/II.2/2014. Definitiva", se arata in decizia Înaltei Curti de Casatie si Justitie.

DNA Oradea a revocat solutia de neincepere a urmaririi penale in cazul deputatului UDMR Laszlo Borbely, in dosarul de trafic de influenta al acestuia. Astfel, procurorii au reluat cercetarile privind suspiciunea ca fostul ministru al Mediului a luat mita pentru interventii in vederea atribuirii unor contracte.

Potrivit unui document, citat de Mediafax, DNA Oradea informa instanta suprema, in 5 ianuarie, ca a revocat solutia de neincepere a urmaririi penale in cazul lui Laszlo Borbely, data prin rechizitoriul prin care consilierul personal al acestuia a fost trimis in judecata, pentru fapte de coruptie.

DNA Oradea mai preciza ca s-a reluat urmarirea penala in ceea ce-l priveste pe Laszlo Borbely, dar si in cazul altor persoane.

Laszlo Borbely a declarat, la data de 7 ianuarie, ca nu stie nimic despre redeschiderea dosarului.

"Nu stiu absolut nimic despre aceasta problema, stiu doar ca acum un an am primit NUP", a precizat deputatul UDMR Laszlo Borbely.

DNA a dispus, in 14 ianuarie 2014, neinceperea urmaririi penale (NUP) in cazul lui Laszlo Borbely, intrucat Camera Deputatilor nu a incuviintat urmarirea penala a fostului ministru al Mediului. În acelasi dosar au fost trimisi in judecata fostul lui consilier si doi administratori de firme, pentru cumparare de influenta.

Procurorii DNA Oradea i-au trimis in judecata la acea vreme pe Ioan Ciocan, administrator al societatii Lescaci Com SRL Negresti Oas, si pe Anton Petru Molnar, administrator de fapt al societatii Azimut Com Acatari, ambii fiind acuzati de cumparare de influenta.

De asemenea, in acelasi dosar este judecat, pentru complicitate la trafic de influenta si complicitate la cumparare de influenta, Szabolcs Szepessy, consilier personal al lui Laszlo Borbely in perioada in care acesta era ministrul Mediului.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Dosarul in care deputatul UDMR Laszlo Borbely este acuzat de luare de mita, redeschis | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii