Marți, 30 Decembrie 2014 - 05:39 AM Aleg.RO: Corneliu Vadim Tudor a avut un "Craciun nefericit". Cum s-a plans el ca a ramas fara bani

Gândul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Intr-un editorial postat si pe pagina sa de Facebook, Corneliu Vadim Tudor isi povesteste "Craciunul nefericit" . In primul rand, fostul eurodeputat sustine ca a ramas fara bani, dar ca cel mai tare il supara "abrutizarea societatii romanesti" si "cum s-au ticalosit oamenii".

“Niciodata n-am fost mai mihnit ca acum. Si nu atit lipsa banilor imi amaraste sufletul, cit abrutizarea societatii romanesti. Unde te duci, unde te-ntorci, numai porci! Fiecare isi vede de interesul lui. Daca te pune necuratul sa ceri cuiva o suma de bani imprumut, vezi cum s-au ticalosit oamenii: te amina prietenul, sau cunostinta, o vreme, te duce cu vorba, dupa care dispare ca magaru-n ceata. Ii lasi vorba sa te sune, dar, pauza – omul e ca si mort. Ce primitivi!", a scris fostul euroales, pe pagina sa de Facebook.

In acest sens, el da exemplul unui fost coleg de partid, pe care sustine ca l-a ajutat sa devina parlamentar.

"Il intreb pe un fost parlamentar PRM, acum citeva minute, ce face, iar el – retras pe mosia de la tara, pe care a cumparat-o dintr-o privatizare cu cintec – imi raspunde: „Facem cirnatii!”. Pe mine arde camasa de grija, nu stiu cum sa ma mai descurc, iar omul pe care l-am facut deputat traieste bine, la aer curat, in sinul naturii, nu are obligatii, nu are salarii de dat si face
 cirnatii! Dar am facut eu, oare, vreun parlamentar? „Nu m-ati facut dvs., domnule presedinte, ci eu m-am zbatut, am alergat” – mi-a raspuns un altul. „Mai, omule, dar eu te-am pus pe lista si am semnat pentru tine, mi-am asumat raspunderea” – ii zic. „Aaaa, aia e cu totul altceva!” – ma sfideaza individul. „Carevasazica, te-ai facut singur parlamentar?” – continui eu, numai pentru a vedea pina unde poate ajunge nerusinarea umana. N-are rost sa merg mai departe. Fiecare dintre cititorii mei a intilnit in viata persoane carora le-a facut bine, dar s-au pomenit injurati pentru faptul ca respectivele creaturi au o datorie morala si asa ceva nu poate fi suportat”, a mai scris el.

Pe de alta parte, pana recent, pe vremea cand era europarlamentar, Corneliu Vadim Tudor castiga un salariu 6.200 de euro pe luna. In plus, avand in vedere ca este trecut de 63 de ani, potrivit paginaeuropeana.ro, Vadim beneficiaza si de o pensie asigurata de Parlamentul European, adica 3,5% din salariul sau, plus pensia din Romania.

De altfel, fostul eurodeputat l-a criticat si pe noul presedinte, Klaus Iohannis, spunand despre el ca are "foarte multe bube-n cap".

"Ciclul diabolic al celor 25 de ani s-a terminat. In loc sa incepem o viata noua si sa revenim la normalitate, ne scufundam si mai rau. Impunerea la conducerea Romaniei a unui specimen de alta etnie si de alta religie, cu foarte multe bube-n cap, ne-a pus capac. Ne-a luat piuitul. Iata ca Dumnezeu le da romanilor, in continuare, cit nu pot sa duca. Dupa acest soc colosal, ce urmeaza? Pierderea Ardealului, la ordinul Berlinului? Iar face Germania ordine in Europa? Secventa din filmul „Actorul si salbaticii", cind Toma Caragiu interpreteaza un Mos Craciun cu zvastica e mai actuala ca oricind. Din nenorocire, romanii nu mai au puterea sa reactioneze. Nervul rezistentei le-a fost extirpat. Ei nu se mai lupta cu hotii - ci se incaiera unii cu altii, pe o tigaie dry-cooker sau niscaiva alimente expirate. Marii borfasi au dat tunuri de sute de milioane de euro, dar, dupa citeva zile la zdup, stau in arest la... domiciliu! Averile lor au ramas intacte, ba chiar au crescut. Stapinii americani se prefac ca ne incurajeaza in lupta impotriva coruptiei, cu o conditie: sa nu le atingem, lor, interesele! Ei au voie sa faca orice, doar ne dau democratie, pe saturate, pina pleznim. Si, ceea ce e mai grav, e ca miroase a razboi. Craciunul actual stim cum arata: mohorit. Dar Craciunul viitor? Citi dintre noi il vor apuca? Doamne apara si fereste!", a incheiat el.

Citeste si SONDAJ. Ce nota i-ati da presedintelui Basescu pentru cei 10 ani de mandat? Citeste si Ce a descoperit purtatoarea de cuvant a lui Klaus Iohannis in Palatul Cotroceni la cateva zile dupa ce Basescu a parasit Administratia Prezidentiala Citeste si Fostul deputat Vlad Hogea a murit

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Corneliu Vadim Tudor a avut un "Craciun nefericit". Cum s-a plans el ca a ramas fara bani | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.61020088195801 seconds.