Joi, 19 Mai 2005 - 08:18 AM Aleg.RO: De Halloween, strigoii bântuie Palatul Parlamentului

Gândul Conducerea Camerei Deputaților a aprobat, miercuri, de principiu, ca Asociația Ovidiu Rom să organizeze un bal mascat de Halloween, în Sala Unirii, în data de 29 octombrie, ce va reuni 500 de participanți, printre care celebrități de la Hollywood și invitați internaționali. Acțiunea va avea loc în cadrul unui program finanțat de USAID. Biroul Permanent nu a decis încă dacă, în acest caz, va exista o plată, la acest moment aprobarea dată fiind una de principiu, a anunțat secretarul Camerei, Titu Gheorghiof. Președintele Asociației, Leslie Hawke, precizează că acesta va fi cel mai grandios eveniment de strângere de fonduri organizat vreodată în București și că mai mult de un sfert dintre invitații la eveniment vor veni din afara României, mulți dintre aceștia fiind oameni de afaceri. Solicitanții vor să li se pună la dispoziție, în mod gratuit, Sala Unirii pe durata a 12 ore. Lista completă cu numele participanților va fi avansată cu trei zile înainte de eveniment. Secretarul general al Camerei menționează că Biroul Permanent a decis, în 2004, ca asociațiile să beneficieze de o reducere de 50% din tariful minimal al sălilor, ceea ce înseamnă că asociația ar urma să achite 1800 euro, la care se adaugă cheltuielile administrative și serviciile tehnice aferente. Secretariatul propune ca, în cazul aprobării acestei solicitări, serviciile de catering să se realizeze prin Centrul Internațional de Conferințe.

Programul „Gata, Dispus și Capabil” a început în urmă cu patru ani la Bacău, cu finanțare USAID, iar, în prezent, cele cinci centre educaționale din Bacău, Buhuși și Izvoarele oferă sprijin educațional pentru copii din familii sărace. Un alt centru de consiliere și pregătire profesională ajută mamele defavorizate să obțină și să păstreze un loc de muncă. Prin programul GDC sunt susținute aproximativ 800 de persoane defavorizate, iar la București există, din septembrie 2004, centre similare în sectorul 5, cel mai sărac sector din Capitală, se menționează în solicitare.

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

De Halloween, strigoii bântuie Palatul Parlamentului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.65520286560059 seconds.