Vineri, 27 Septembrie 2013 - 06:26 AM Aleg.RO: Giumbix, pus la colt. Sentinta in favoarea lui Iohannis salveaza si sute de primari

jurnalulnational Victor Stroe Rasturnare de situatie in cazul primarilor declarati incompatibili de catre Agentia Nationala de Integritate condusa de Horia Georgescu . Primarul Sibiului, Klaus Iohannis, a castigat procesul intentat ANI, dupa ce Curtea de Apel Alba-Iulia a admis contestatia acestuia la raportul prin care era declarat incompatibil si a dispus anularea acestui raport. Decizia instantei din Alba Iulia poate schimba soarta poroceselor a sute de alesi locali care au fost declarati incompatibili de catre ANI.Interpretare eronata a legiiJurnalul National a aratat cum sute de primari, viceprimari si presedinti de Consilii Judentene au fost pusi artificial pe bara de insititutia politizata condusa de Horia Georgescu. Tinta ANI este schimbarea hartii politice a Romaniei rezultata din alegerile locale din 2012 cand formatiile sprijinite de Basescu au suferit o infrangere drastica. Printr-o interpretare a legii care nu tine cont de un act normativ emis de Guvernul Tariceanu in anul 2008, ANI scoate pe banda rulanta incompatibilitati. Ele se refera la cazurile alesilor locali care au semnat contracte in numele autoritatilor locale pentru servicii comunale efectuate de asociatiile din mai multe judete. Sunt in cauza indeosebi contracte finantate din fonduri europene ceea ce pune, in ansamblu, administratiile locale intr-un conflict juridic, prin reprezentantii ei cu autoritatile de la Bruxelles. Agentia Nationala pentru Integritate s-a pus pe facut curatenie in administratia locala. Sute de primari au fost declarati incompatibili dupa ce ANI a constatat ca alesii locali faceau parte din Adunarile Generale ale Actionarilor operatorilor regionali de apa. In fruntea listei incompatibililor se afla primarul Sibiului Klaus Johannis insotit de alti 44 de primari din judetele Sibiu si Constanta.Persoanele declarate incompatibile de ANI ar fi incalcat dispozitiile legale potrivit carora “functia de primar si viceprimar este incompatibila cu functia de reprezentant al unitatii administrativ-teritoriale in adunarile generale ale societatilor comerciale de interes local”.ANI nu ia in calcul insa o Hotarare de Guvern din anul 2008 care ii obliga pe primarii si presedintii Consiliilor Judetene sa formeze asociatii de dezvoltare intracomunitara care au ca obiect serviciile de utilitati publice. Mai mult, primarii si presedintii Consiliilor Judetene trebuie sa reprezinte ei insusi insitutiile pe care le conduc in Adunarea Generala a Actionarilor. Cazul IohannisIn 24 aprilie, ANI anunta ca a constatat ca primarul Sibiului, Klaus Iohannis, se afla in stare de incompatibilitate intrucat are si calitatea de reprezentant al municipiului in Adunarea Generala a Actionarilor SC Apa Canal SA Sibiu, din 5 august 2010 si SC Piete SA, din 30 aprilie 2009, ceea ce contravine prevederilor legale. Iohannis a contestat raportul ANI, iar instanta a admis aceasta contestatie. Ca atare, Curtea de Apel Alba Iulia a dispus anularea raportului de evaluare prin care ANI constata ca Iohannis se afla in incompatibilitate. Decizia Curtii de Apel Alba Iulia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs in 15 zile de la comunicare. Eventualul recurs va fi judecat de Inalta Curte de Casatie si Justitie.“Decizia vine sa confirme ca nu poate reprezenta un caz de incompatibilitate prezenta primarului ­ reprezentantul comunitatii respective ­ in Adunarea Generala a Actionarilor unei societati care ofera servicii de utilitate publica in intreaga regiune si care se afla integral in mana publica”, a declarat Iohannis.Iohannis a apreciat ca nici primarii aflati in aceeasi situatie cu a lui nu se afla in stare de incompatibilitate.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Giumbix, pus la colt. Sentinta in favoarea lui Iohannis salveaza si sute de primari | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.57522892951965 seconds.