Miercuri, 15 Mai 2013 - 06:21 AM Aleg.RO: Un senator UDMR renunta la mandat

cronicaromana Senatorul UDMR de Covasna Olosz Gergely a anuntat, luni, in plen, ca renunta la mandatul de parlamentar .

Olosz Gergely si-a motivat decizia prin campania de compromitere purtata in ultima perioada impotriva sa si a UDMR. “In ultimele saptamani si luni, a inceput o campanie la nivel national impotriva UDMR si a persoanei mele, in legatura cu o investitie din judetul Covasna. Sunt atacat pentru ca fac ceea ce m-au insarcinat sa fac locuitorii din acea zona, sa cream industrie si locuri de munca. In realitate, cei care ma ataca nu vor sa loveasca in mine, ci urmaresc sa faca rau UDMR. Din acest motiv, dupa o profunda cumpanire, am hotarat sa demisionez astazi, renuntand la mandatul de senator”, a spus Olosz Gergely, conform unui comunicat al UDMR, citat de Mediafax.

El a adaugat ca i-a informat de decizia sa pe presedintele Uniunii, pe presedintele organizatiei judetene si pe liderul grupului parlamentar, si ca s-a intalnit cu primarii localitatilor din circumscriptia sa electorala, carora le-a adus la cunostinta situatia creata si motivele deciziei luate.

Presedintele Uniunii, Kelemen Hunor, a declarat ca a luat cunostinta de decizia lui Olosz Gergely si ca a acceptat-o: “Sunt de acord cu afirmatia ca atacurile impotriva sa tintesc si UDMR, aducand prejudicii Uniunii. De aceea, aprob decizia pe care a luat-o. In ultimii ani, Olosz Gergely a facut mult pentru prosperitatea economica a zonei Covasna, pentru a atrage acolo noi investitori, pentru crearea de locuri de munca. Intentia sa este de a continua aceasta activitate de acum inainte in calitate de om de afaceri, iar eu ii doresc mult succes in aceste eforturi”.

Olosz Gergely este vicepresedinte al CRU al UDMR, formatiune din partea careia a ajuns in Parlament, in octombrie 2008. Atunci, el l-a inlocuit pe Antal Arpad, care fusese ales primar la Sfantu Gheorghe. Validarea lui Olosz ca deputat avea loc la mai putin de doua luni de alegerile parlamentare din 2008, cand, de altfel, el a fost ales deputat de Covasna. Tot in octombrie 2008, Olosz a demisionat din functia de presedinte al Autoritatii Nationale de Reglementare in Energie (ANRE), invocand noua calitate de deputat, dar si dorinta de a nu decredibiliza institutia prin informatiile legate de salariul sau.

El preciza atunci insa ca demisia era si “o chestiune de onoare” in urma unei serii de zvonuri si speculatii care, “in mod ciudat”, au coincis cu decizia Autoritatii de a mentine neschimbat pretul gazelor in aceasta perioada.

Olosz arata totodata ca se simtea obligat sa puncteze cateva lucruri, deoarece in ultimele zile fusesera vehiculate zvonuri aberante despre salariile din ANRE, considerand ca este total incorect ca opinia publica sa ramana cu aceasta impresie.

“Precizez ca nici eu si nici colegii mei nu am avut venituri de 50.000 euro pe luna, asa cum au sustinut unele televiziuni si ziare, mai ales ca am dovedit cu acte ca veniturile respective, inclusiv sporurile, primele si indemnizatiile, sunt de aproape 20 de ori mai mici decat sumele vehiculate. Am transmis in aceste zile comunicate din partea Autoritatii in care am atras atentia ca veniturile conducerii sunt publice si afisate pe site-ul institutiei. Sper ca aceste precizari sa fie luate in seama de mass-media, careia ii multumesc pentru colaborarea din cei doi ani, cat am condus Autoritatea”, spunea atunci Olosz.

In 2012, Olosz Gergely, deputat UDMR la acea vreme, fost presedinte al ANRE in perioada 2007-2008, a fost trimis in judecata pentru trafic de influenta, alaturi de patru reprezentanti ai unor firme, pe care i-ar fi ajutat sa obtina contracte oneroase, cerand in schimb peste 500.000 de euro si 400.000 de lei.

In acelasi dosar vor fi judecati Ion Bircina si Costin Iliescu, reprezentanti ai mai multor societati comerciale, pe care procurorii anticoruptie ii acuza de asociere in vederea savarsirii infractiunii de cumparare de influenta si cumparare de influenta, in forma continuata.

Pentru recuperarea prejudiciului, procurorii au instituit sechestru asigurator asupra bunurilor mobile si imobile apartinand lui Olosz Gergely, Ion Bircina, Costin Iliescu si Catalin Stan, precum si partii responsabile civilmente SC Power Plus SRL.

Olosz Gergely a sustinut ca trimiterea lui in judecata pentru trafic de influenta nu este altceva decat “un balon de sapun umflat la comanda, o gaselnita politica pentru denigrarea lui, o gafa profesionala inacceptabila pentru DNA”. Potrivit acestuia, cei care “au fabricat” acest caz nu urmaresc decat un singur scop, acela de a-l impiedica sa-si reprezinte comunitatea si sa-si faca datoria.”In UDMR au mai existat si probabil vor mai fi situatii similare celei in care ma gasesc eu acum. Si alti colegi au fost, fara vina, tinta celor care vor sa slabeasca potentialul Uniunii de a reprezenta comunitatea maghiara, ultimul caz de acest gen fiind cazul ?Miko? (cazul retrocedarii Colegiului ?Szekely Miko? din Sfantu Gheorghe – n.r.)”, arata Olosz.

Totodata, el spunea ca va sta la dispozitia justitiei si ca are incredere in justitie. “Asemenea actiuni nu ma sperie si nici nu ma intimideaza. Raman fidel comunitatii mele si voi continua sa imi fac datoria fata de cei pe care ii reprezint”, sustinea Olosz Gergely.

Olosz Gergely este, probabil, cel mai instarit parlamentar din Covasna, el detinand mai multe terenuri si imobile pe care le-a mostenit sau cumparat.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Un senator UDMR renunta la mandat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.61194896697998 seconds.