Joi, 18 Aprilie 2013 - 06:28 AM Aleg.RO: Bucurestenii, obligati sa sterilizeze cainii mai mari de sase luni. Cat va costa adoptia unui patruped din adaposturile Primariei Capitalei

jurnalulnational Consiliul General al Municipiul Bucuresti a lansat, ieri, in dezbatere publica un proiect potrivit caruia posesorii de caini din Capitala a caror animale au varsta de peste sase luni sunt obligati sa-i sterlizeze . Proiectul, care face exceptie pentru patrupedele utilitare si de vanatoare inregistrate, modifica Hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti (CGMB) nr. 243 /2009 privind controlul reproductiei cainilor in Municipiul Bucuresti. Noul proiect prevede obligatia tuturor detinatorilor de caini in varsta de peste sase luni din Bucuresti sa-i sterilizeze in termen de un an de la data intrarii in vigoare a hotararii.Citeste AICI proiectul care modifica Hotararea CGMB nr. 243 /2009 Exceptie de la aceasta prevedere vor face cainii utilitari si de vanatoare care sunt inregistrati la Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti, dar si cainii de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale si ai Ministerului Afacerilor Interne, precum si cainii a caror stare de sanatate nu este compatibila cu procedura de sterlizare, acest lucru urmand sa fie confirmat prin semnatura si parafa medicului veterinar. Proiectul mai stabileste ca persoanele fizice si juridice, dar si ONG-urile care detin caini in varsta de peste patru luni in municipiul Bucuresti sunt obligate sa-i inregistreze la Administratia pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA) din cadrul Primariei Capitalei, in termen de sase luni de la data intrarii in vigoare a hotararii, prin microciparea lor si completarea unui formular. Exceptie vor face de asemenea cainii utilitari si de vanatoare care sunt inregistrati la Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti si cainii de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale si ai Ministerului Afacerilor Interne. Pe de alta parte, proiectul nu prevede si aplicarea unor sanctiuni pentru cei care nu respecta aceste prevederi sau vreo forma de control privind respectarea acestora.Taxa de 170 lei pentru adoptia unui caine din adaposturile Primariei CapitaleiAcelasi proiect prevede si o taxa de 170 lei persoanelor fizice si juridice care vor adopta un caine din Bazele Administratiei pentru Supravegherea si Protectia Animalelor. Mai mult, animalele vor putea fi adoptate doar de catre persoanele care fac dovada conditiilor de cazare, hrana si asistenta sociala.Astfel, ONG-urile pot adopta caini dupa semnarea unui protocol cu Asociatia, iar persoanele fizice si juridice sunt nevoite sa completeze cate un formular de adoptie. Totodata, persoanele si ONG-urile care abandoneaza caini nu vor mai avea dreptul sa adopte alte animale timp de un an.In proiect se arata ca este interzisa reintroducerea patrupedelor in spitale, piete, scoli, parcuri sau obiective de interes turistic.Proiectul de hotarare se va afla in dezbatere publica pana pe 30 aprilie.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Bucurestenii, obligati sa sterilizeze cainii mai mari de sase luni. Cat va costa adoptia unui patruped din adaposturile Primariei Capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii