Marți, 16 Aprilie 2013 - 06:10 AM Aleg.RO: Remus Cernea, provocatorul de serviciu. Dupa taierea finantarii cultelor, deputatul PSD vrea casatorii intre homosexuali

jurnalulnational Karina Knapek/Intact Images Nu mai este o intamplare faptul ca in preajma marilor Sarbatori crestine, perioada Postului Sf . Pasti sau al Craciunului, viata credinciosilor sa fie tulburata de tot felul de provocari. Daca nu sunt pseudo-documentarele difuzate de anumite canale Tv, e maculatura cu hilare dezvaluiri despre “adevaratul Iisus”, ajungandu-se pana la amplasarea de panouri stradale care instigau de-a dreptul la pedofilie (vezi scandalul de la Iasi, de exemplu). Acum, intre Duminica Sf. Ioan Scararul sI cea a Sf. Mariei Egipteanca, o culme a urcusului duhovnicesc inainte de Saptamana Patimilor, il avem pe celebrul ONG-ist, dar si politician, Remus Cernea. Deputatul Cernea, ales pe listele USL Constanta, a anuntat ca vrea sa initieze un proiect de lege pentru reglementarea parteneriatului civil intre heterosexuali si intre persoanele de acelasi sex, sustinand ca “acest model este aplicat in mai multe tari europene”. Dupa care a inceput un turneu de promovare pe la televiziuni, initiativa sa fiind contracarata de diverse personalitati de pe scena politica sau a societatii civile.De asemenea, liderul senatorilor PNL, Puiu Hasotti a pledat pentru normalitate, combatand propaganda pederasta."Domnul deputat Remus Cernea se dovedeste un extravagant, ca sa folosesc un cuvant linistit. Eu nu am absolut nimic sa le reprosez homosexualilor, ii consider doar niste oameni bolnavi. Homosexualitatea nu este o stare fireasca, nu este o relatie naturala, motiv pentru care, dupa parerea mea, nu are absolut nicio sansa", a precizat Hasotti, citat de Mediafax.ro.In acelasi context, Partidul Conservator a anuntat azi organizarea unui "mars al tacerii pentru familia crestina", care ar urma sa se desfasoare in jurul Patriarhiei Romane, pe data de 2 mai."Reprezentand, prin vocatie ideologica, principalul factor de conservare si aparare a valorilor traditionale romanesti, Partidul Conservator, respectand dreptul individual la optiune, se pronunta impotriva initiativei privind legalizarea uniunilor intre persoane de acelasi sex: Partidul Conservator crede ca normalitatea incepe de la familie - definita in sensul ei crestin si fecund biologic”, se arata intr-un comunicat al PC.Evident, membrii Accept au reactionat sI ei anuntand ca vor depune la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii o plangere la adresa lui Puiu Hasotti, sustinand ca declaratia acestuia despre persoanele de orientare homosexuala este "scandaloasa"."Declaratia potrivit careia persoanele de orientare homosexuala sunt bolnave este scandaloasa, inacceptabila si intra sub incidenta legii”, a precizat directorul executiv al Asociatiei Accept, Florin Buhuceanu, intr-un comunicat de presa.Nu stim caror legi este supus oficialul Accept, dar abaterea de la normalite, comportamentul impotriva firii au fost tot timpul sanctionate de societatea umana. Sau poate a luat ca litera de lege intru indrazneala declaratia Presedintelui Basescu din 2004, cu acel halucinant procentaj de 20% homosexuali in Romania (o interventie telefonica la emisiunea “Nasul”).Din fericire, exista si remedii pentru acesti frati ai nostri cazuti in aceasta patima. Exista sansa de a se ridica, prin pocainta si spovedanie, iar Biserica se roaga pentru indreptarea lor, “condamnand insa cu fermitate pacatul, indiferent de contextul social sau de ideile care sunt la moda la un anumit moment”.“Sfanta Scriptura, atat in Vechiul, cat si in Noul Testament, condamna in mod clar si fara echivoc orice fel de comportament sexual deviant. In cartea Leviticului, Dumnezeu le spune fiilor lui Israel ”Sa nu te culci cu barbat, ca si cu femeie; aceasta este spurcaciune” (capitolul 18, versetul 22). Iar Sfantul Apostol Pavel scrie intr-una din epistolele sale: ”Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocara, caci si femeile lor au schimbat fireasca randuiala cu cea impotriva firii. Asemenea si barbatii lasand randuiala cea dupa fire a partii femeiesti, s-au aprins in pofta lor unii pentru altii, barbati cu barbati, savarsind rusinea si luand cu ei rasplata cuvenita ratacirii lor” (Romani 1, 26-27)”, dupa cum se arata intr-un comunicat al Arhiepiscopiei Iasilor.De la “casatorie gay” la adoptii de copiiFara solutii impotriva somajului sI pentru relansarea economica, neputinciosi in fata valului de sinucideri in contextul concedierilor, guvernantii francezi se lupta insa sa impuna casatoriile intre persoane de acelasi sex, mergand pana la adoptia de copii in cuplurile pederaste. Milioane de francezi ies in strada sa protesteze impotriva acestor anomalii, atat la Paris cat sI in alte orase. In acelasi peisaj halucinant al societatii de azi, aceste masuri legislative atrag dupa sine sI interzicerea in actele oficiale a cuvintelor “mama” sI “tata” sI inlocuirea lor cu “parinti”...

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Remus Cernea, provocatorul de serviciu. Dupa taierea finantarii cultelor, deputatul PSD vrea casatorii intre homosexuali | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii