Luni, 25 Februarie 2013 - 06:39 AM Aleg.RO: Traian Basescu, mesaj pentru comunitatea evreiasca din Romania

Antena 3 Presedintele Traian Basescu a transmis, duminica, un mesaj cu prilejul Sarbatorii Purim, mentionand ca doreste sa reinnoiasca "pretuirea" sa fata de contributia comunitatii evreiesti la binele societatii romanesti . "Imi face o deosebita placere sa transmit tuturor membrilor Comunitatilor evreiesti din Romania urarile mele cele mai calde cu prilejul sarbatorii Purim, o sarbatoare a prieteniei, a credintei si a comuniunii. Celebrare a primaverii si a innoirii, Purim semnifica, in acelasi timp, triumful credintei si al sperantei intr-un nou inceput", se arata in mesaj, potrivit unui comunicat de presa al Administratiei Prezidentiale. Presedintele Basescu mentioneaza ca, daca de-a lungul istoriei unui popor, momentele de incercare se impletesc cu evenimentele luminoase, "Purim este cea mai stralucitoare evocare a puritatii si a solidaritatii cu semenii, intruchipate de imparateasa Estera". "Am speranta ca aceasta zi atat de importanta pentru comunitatea dumneavoastra si pentru identitatea poporului evreu, atat prin evenimentul istoric pe care-l rememoreaza, cat si prin inalta sa dimensiune spirituala, va va aduce intelegerea si bucuria comuniunii. Doresc sa reinnoiesc pretuirea mea fata de contributia comunitatii evreiesti la binele societatii romanesti si sa va transmit urarile mele cele mai calde de prosperitate si incredere in viitor. Hag Purim Sameah!", se mai arata in mesajul transmis de presedintele Traian Basescu.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Traian Basescu, mesaj pentru comunitatea evreiasca din Romania | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii