Joi, 11 Octombrie 2012 - 06:08 AM Aleg.RO: Echipa de handbal Oltchim a primit 200.000 de euro de la Primaria Capitalei

Antena 3

Primaria Generala a Bucurestiului a virat miercuri suma de 200 .000 de euro in contul Primariei Ramnicu Valcea, iar banii au fost transferati imediat Clubului Sportiv Oltchim.

CS Oltchim, ajutata financiar de Primaria Generala a Capitalei

Primaria municipiului Bucuresti a transferat miercuri suma de 200.000 de euro in contul Primariei Ramnicu Valcea, pentru a ajuta echipa de handbal feminin CS Oltchim, aflata intr-un grav impas financiar. Banii au fost transferati potrivit legii, "pentru acordarea unor ajutoare catre unitatile administrativ teritoriale in situatii de extrema dificultate"."Va multumesc ca ati venit la aceasta sedinta, este un gest de solidaritate pe care cu totii il facem pentru sprijinirea echipei fanion a judetului Valcea. Era important ca banii sa ajunga repede la club pentru ca fetele au duminica meci de Liga Campionilor si aveau nevoie de liniste pentru a se antrena si a pregati asa cum trebuie aceasta partida. Banii au ajuns la noi, pentru ca Primaria Generala i-a virat din fondul de rulment si nu puteau fi virati decat spre o alta institutie publica", a spus primarul municipiului Ramnicu Valcea, Emilian Francu. Pe de alta parte, primarul municipiului Bucuresti, Sorin Oprescu, si-a afirmat dorinta de a mai oferi si alti bani campioanei Romaniei la handbal feminin."Dorim sa oferim o sansa ehipei etalon a handbalului romanesc. Nu este un efort pentru Bucuresti sau pentru Ramnicu-Valcea, este un efort pentru Romania. Nu este o pomana generala ci este dovada respectului pentru activitatea sportiva.Sunt intrebat de unde am bani sa fac asta. Eh, uite ca am bani! Sunt si oameni care au investit bani si sunt cunoscuti, dar sunt si unii care prefera sa ramana anonimi si voi respecta asta", a spus Oprescu. CS Oltchim, care va debuta duminica, pe teren propriu, in grupele Ligii Campionilor, cu Hypo Viena, are nevoie de aproximativ doua milioane de euro pentru a incheia acest sezon.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Echipa de handbal Oltchim a primit 200.000 de euro de la Primaria Capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii