Joi, 11 Octombrie 2012 - 06:08 AM Aleg.RO: Zeci de persoane, printre care si Liviu Dragnea, puse sub invinuire de DNA din cauza fraudarii referendumului

Cotidianul Aproape 70 de persoane au fost puse sub invinuire de DNA pentru fraude la referendum, printre ace?tia numarandu-se ?i secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, scrie Adevarul . Jurnalistii prezinta lista celor invinuiti de DNA. Acestia sunt 49 de presedinti si membri de la sectii de votare din Teleorman, Gorj si Vrancea, acuzati de de complicitate la falsificarea documentelor de la birourile electorale si introducerea in urna a unui numar suplimentar de buletine de vot si 18 persoane care au participat ca observatori din partea unor asociatii nonguvernamentale, dar in realitate erau membri de partid, acuzati de fals in declaratii. "In calitate de membri ai unei formatiuni politice si concomitent, de observatori la diferite sectii de votare din localitati din judetul Teleorman, cei 18 invinuiti au comunicat, in fiecare ora, pe parcursul zilei de 29 iulie 2012, prezenta la vot in sectiile respective, catre numarul telefonic 1855, care era parte din sistemul IT controlat de Dragnea Nicolae Liviu, invinuit in acelasi dosar. In acest fel, atat cei 49 de presedinti si membri ai sectiilor de votare, cat si cei 18 observatori din partea unui ONG care erau si membri de partid, au contribuit la realizarea scopului urmarit de Dragnea Nicolae Liviu, secretar general al unui partid politic, in sarcina caruia s-a retinut infractiunea prevazuta de art.13 din Legea nr.78/2000 (detalii comunicat nr. 647/VIII/3 din 6 septembrie 2012)", se arata in comunicatul DNA. Potrivit DNA, Liviu Dragnea este acuzat ca, in calitate de presedinte al Consiliului Judetean Teleorman, si-ar fi folosit autoritatea si influenta in scopul obtinerii unei prezente de minimum 60% la votul de la referendum. "In acest sens, a fost utilizat un sistem informatic complex ce permitea unui numar restrans de persoane sa obtina, in timp real, informatii despre numarul de votanti si modul cum s-a votat in sectiile de votare. Astfel, ora de ora, coordonatorii partidului aveau reprezentarea prezentei la urne, identificand sectiile de vot cu prezenta slaba", spune DNA. Potrivit informatiilor obtinute de Gandul, sistemul informatic utilizat de Dragnea permitea conectarea a 14.000 de utilizatori, dintre care cateva mii au trimis in timp real date despre prezenta la vot, dar si date despre felul in care au votat cei care au participat la referendum.Utilizatorii se inscriiau in sistem prin trimiterea unui sms la numarul 1855. Privatii din energie nu vor transparenta Dupa ce ani de zile s-au plans de lipsa de transparenta si de faptul ca societatile de stat nu tranzactioneaza energia pe OPCOM ,acum firmele private nu mai vor sa tranzactioneze pe OPCOM, consemneaza Jurnalul National. Ele argumenteaza ca nu pot obtine finantare bancara in lipsa unui contract de furnizare. Premierul Victor Ponta a declarat, ieri, ca Executivul ia in calcul ' flexibilizarea' acestei masuri, dar numai pentru companiile private, punct de vedere sustinut si de Nicolae Havrilet, presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE). "O anumita prevedere din lege referitoare la posiblitatea de achizitie a energiei doar pe OPCOM noi am gandit-o corect, pentru a preintampina pe viitor ceea ce Romania a avut ca problema primordiala in ultimii ani-contractele bilaterale dezavantajoase pentru companiile de stat. Am pus o bariera, dar o bariera atat de stricta incat si investitorii privati se lovesc uneori de ea si mi s-a explicat ca, uneori, o prevedere atat de rigida impiedica tocmai desfasurarea unor investitii private. Din punctul de vedere al Guvernului, exista disponibilitatea totala de a discuta si avem nevoie ca acele modificari sa fie sustinute de dumneavoastra, e foarte important sa fim parteneri in acest efort", a spus Ponta oamenilor de afaceri prezenti la conferinta. Nicolae Havrilet a sustinut ca producatorii de energie regenerabila ar putea primi licente speciale pentru a tranzactiona electricitatea prin contracte directe pana cand finalizeaza investitiile in unitatile de productie, iar ulterior sa incheie contracte de vanzare-cumparare pe OPCOM.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Zeci de persoane, printre care si Liviu Dragnea, puse sub invinuire de DNA din cauza fraudarii referendumului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.64008522033691 seconds.